| PrinceGumball a întrebat:

Salutare TPU, devreo 3 luni tot aud noapteacand stau linistit in pat imi vajaie urechea, uneori nu, dar cel mai des da. Stiu ca poate fi din cauza circulatiei dar vreau sa stiu daca este ceva hrav, sa ma ingrijorez, sau sa stau linistit, mai vreau sa atiu cum pot scapa de acest vajait enervant, in fiecare noapte mi-e frica ca s-ar putea intampla ceva mai grav...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu ar fi grav,dar acele ACUFENE,apar din cauze diverse:frig,stres,oboseala,zgomot mare,dar cea mai importanta,ar fi o circulatie proasta periferica,asta insemnand, ingrosarea peretilor vaselor de sange, faptul ca nu mai sunt elastici, poate o ingrosare a sangelui, care poate afecta si inima(ai palpitatii?), tensiunea.Eu am acufene, doar pe partea stanga, de vreo 5-6 ani.
Un control la ORL,medicamentatie(Ginkgo Biloba si Betahistina),evitarea stresului,frigului,odihna si hidratare,fara grasimi,excitante,alcool,muraturi, sare foarte, foarte putina.
Nu se poate intampla ceva rau, asa dintr-o data, dar sa consulti medicul ORL-ist neaparat.De acufene, nu mai scapi, asa ca obisnuieste-te cu ele.Vara iti pot dispare, datorita caldurii.

| PrinceGumball explică (pentru pietrean):

Cum adica nu mai scap, pana voimuri voi avea aceste vâjaituri? doamnesad idea e ca daca ridic capul nu m ai le am, daca las capul jos se aud extrem de tare, da uneori mi se pare ca am si palpitatii, dar doar daca ma ridic din pat, si de vreo trei zile sunt foarte obosit si nu stiu se ce...deci nu ar trebui sa ma îngrjorez pentru sanatate?

| PrinceGumball explică (pentru pietrean):

Si mai am o intrebare daca nu merg la medic ce se intampla?

| pietrean a răspuns (pentru PrinceGumball):

Am vazut ca ai 12 ani.Chiar nu stiu din ce motiv, ti-au aparut la o varsta atat de mica! Cauza exacta a acufenelor, nu se cunoaste, este un cumul de factori.De obicei,apar la persoanele mai invarsta,din cauza imbatranirii organismului.Dar la o asemenea varsta!? Poate sa fie si motivul ca, voi, tinerii, ascultati muzica (mai ales in casti) la un volum de-ti sparge timpanul. Poate sa fie si asta un motiv.
Cand stai culcat in pat si este liniste, sigur ca se "aud" mai bine.Cand circuli prin casa sau mergi afara,din cauza celorlalte zgomote,ti se pare ca "dispar",dar ele sunt tot acolo.
Si, da, de acufene nu se scapa! Dar o vizita, la un medic ORL-ist, ar fi foarte indicata si urgenta!

| pietrean a răspuns (pentru PrinceGumball):

Ce sa se intample? Nu afli cauza, nu te tratezi si ramai cu intrebarea:oare de ce imi vajaie urechea? Boala avanseaza....si de aici, cred ca stii raspunsul!

| PrinceGumball explică (pentru pietrean):

Sincer, nu stiu... dar dupa cum a sunat pare foarte grav.

| pietrean a răspuns (pentru PrinceGumball):

Este tot atat de grav,ca si atunci cand,te tai din greseala la un deget,nu ai grija sa dezinfectezi rana,sa te bandajezi sa mergi la medic! Se poate infecta,se face cangrena si...
Ti-am mai spus, nu se moare, dar trebuie sa mergi la medic, mai ales ca esti copil, sa se vada care ar fi cauza si sa stii ce tratament sa iei.
Sanatate!

| Albnegru10 a răspuns:

Pentru linistea ta, fa un consult la cardiologie. Poate fi o tensiune oscilanta, nimic grav.

| VoceaPacientului a răspuns:

Uite cate ceva despre 'zgomotul in urechi'
http://www.voceapacientului.ro/....../index.php