| paqquky a întrebat:

Ma doare spatele foarte tare, mai ales la miscare... daca fac 20 de abdomene imi vine o durere foarte greu de suportat. Aceasta problema a intervenit de ieri. Acum 2 zile am fost la doctorul de familie pentru a-mi face acel vaccin obligatoriu 'anti-tetanos' de la 14 ani. Credeti ca ar putea fi din aceasta cauza? Mentionez ca ma durea spatele si inainte dar nu atat de intens. Altceva, nu ma doare exact in dreptul vertebrelor, ci cum ar veni ma dor doar muschii din zona lor din stanga si din dreapta coloanei vertebrale. E diferit de cum ma durea pana acum. Ma gandesc sa merg la un doctor specialist, dar am vrut mai intai sa stiu daca vreunul din voi a mai suferit din aceasta problema sau stie despre ce este vorba. O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| samiZiciPompier a răspuns:

Du-te la un ortoped bun sa se uite la coloana ta si sa vada daca ai probleme, prin niste miscari specifice. Daca ai, cere-i sa-ti recomande un kinetoterapeut bun. Te duci la ala de cateva ori, te invata cateva exercitii, pe care apoi le faci singur acasa. In felul asta iti intaresti musculatura de stabilizare a coloanei si trece durerea. Daca ai deformari de coloana, si astea se pot corecta prin kinetoterapie. Apoi poti reveni la abdomene sau alte exercitii gen sala, pentru masa musculara, daca iti plac.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Ideea este urmatoarea: durerile pe care le simnti tu pot avea 2 "cauze" si anume - probleme ale coloanei vertebrale( in special deformari ale coloanei gen scolioza, cifozele, etc.) sau poate sa fie vorba despre o nevralgie intercostala. Daca este vorba despre o nevralgie intercostala atunci este "normal" ca dupa ce faci respectivele abdomene sa apara durerile deoarece in cazul unei nevralgii intercostale dupa efectuarea unui efort apar sau se intensifica durerile din zona respectiva; in acest caz tratamentul este unul care presupune administrarea de medicamente antiinflamatoare gen Ibuprofen de 200 mg. In schimb daca acele dureri provin de la coloana vertebrala atunci tratamentul este unul mult mai complex si de o durata ceva mai mare( in functie de cat de avansata este afectiunea). Este foarte bine ca te-ai hotarat sa mergi la un consult de specialitate pentru a vedea cauza exacta. Cel mai probabil medicul iti va recomanda sa iti faci o radiografie dupa care iti va spune cauza exacta a acelor dureri. Apropo acele dureri nu au nici-o legatura cu vaccinul pe care l-ai facut!

| xxID a răspuns:

Daca te doare spatele ai putea avea probleme cu coloana, zic eu. Am o prietena care avea aceleasi simptome si a descoperit ca are probleme cu coloana. Nu cred ca este de la vaccin daca zici ca te durea si inainte de el. Probabil problema a avansat si durerile au crescut. Asta e parerea mea. Cel mai bine ar fi sa te duci totusi la un medic. Vezi ce iti zice. Sper ca te-am ajutat. happy