| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salutare TPU! Parca as fi nebun, deși nu cred, țin sa menționez ca am 16 ani și am tot felul de gânduri ciudate, efectiv simt ca parca as înnebuni, am citit despre schizofrenie și altele și mai rău m-a băgat în sperieți. Acum ma gândesc "cum ar fi sa-mi apară ceva" sau etc, cum e la schizofrenie, nu știu dacă sunt doar anxios sau altceva. Însă nu am alte simptome, nu vad lucruri, nu aud. Tin sa menționez ca daca vad ceva pe Tik Tok spre exemplu, ceva creepy, nu pot sa uit și îmi inchipui cum acel creepy ar putea deveni realitate în orice moment. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Schizofrenia nu este un lucru rău dar sa fie făcută ca la carte

Doar manipularea cu anxietatea pe asta sa nu o primești in viața ta!

Nu este rau sa fii nebun!
Chiar e mișto rău de tot
Atrage femeile

Eu mulți ani am fost un om banal normal si am avut de pierdut orea doreau toți din jurul meu sa fiu un om responsabil

Dar de când am inceput sa ma prefac ca aș fi puțin dus cu pluta nu mai am așa multe stesuri si le spun oamenilor direct ce gândesc!
Până atunci tot incercam sa diu un diplomat

Ascultă parazitii
Racla
Mafia
Luna amară
Roza vânturilor
Nightwish Raimstain Slade
Bb King
Led Zeppelin

Mergi la rockotecă

Sa vezi tu cum devii un om normal cand o sa vezi ca sunt altii mai duși de cat tine
Cu care o sa te împrietenești

I-ați o motocicletă Hoinar

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu avem medici pe aici, este indicat sa mergi la un medic specialist Phistiatru si sa ti se faca o evaluare, fiindca numai acela iti poate pune un diagnostic corect, dupa ce te consulta pe real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipohondrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti dezolta schizo daca genetic nu esti predispus.
Iti sugerez sa mergi la un psiholog ca se poate agrava avand in vedere ca nu sti sa o controlezi si sa o intelegi ca totul e doar in capul tau, tu iti creezi propriile scenarii fiindca esti obsedat de sanatarea ta si daca apare un simptom cum ar fi o usoara dutere de cap tu crezi ca ai ceva grav gen o tumoare, cheag de sange, ca vei face AVC si asa mai departe.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru anonim_4396):

Nu ne cunoaștem, însă în 4-5 cuvinte ai spus totul despre mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Asta fiindca sunt academician in psihologiehee hee
psihologul nu te termina ci psihiatrul o face fiindca prescrie tratament care in majoritatea cazurilor nu vindeca, si devii adicted de la ele, plus ca daca iti da antipsihotice te termina, ajungi ca o betoniera.
poti alege si un psihoterapeut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai interveni pisat mic ca o musca la rahat pe aici ca habar nu ai cu ce se mananca psihologia, du-te si joaca Metin si nu te mai baga ca tamponul in fund ca esti 0!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca va fi mai ratat decat tine daca tu crezi ca e terminat daca se duce la psiholog, terminat esti tu ca nu sti sa distingi ca de fapt psihiatria te termina, mai exact pastilele care au o gramada de efecte adverse, aia doar ofera consiliera psihologica dar tu esti prea analfabet sa intelegi acest lucru. In spatele acelei ipohondrii se afla anxietatea care aia va reiesi la suprafata oricum avand in vedere ca e predispus genetic nascandu-se cu vulnerabilitate genetica! Iesirile alea nu o da ajute prea mult, deja la el s-a produs in dezechilibru chimic al creierului, neurotransmitatorii sunt afectati asa ca nu e asa de usor sa remedieze, si eu ies peste tot si tot nu scap de unele probleme, e vorba de mediatorii chimici, mai complex decat isi inchipuie niste inculti ca voi.
Psihologul nu ii face rau, il ajuta sa se cunoasca mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa raspunsuri se vede ca esti handicapat!
Ai grija cum vorbesti schizofrenule cu mine, calmeaza-te ca oricum esti praf, nu se vede ca ai avea varsta pe care o mentionezi.
Mă mir pentru un handicapat cum de stii sa scrii, pentru modul cum scrii ai 10 de la mine, pentru inteligenta si cunostinte psihologice ai 1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haha stiu senzatia si am mai auzit. ii de la anxietate si trebuie sa inveti sa lasi gandurile alea sa treaca nu bolunzesti stai linsistit e doar o senZatie in mintea ta

| sparklingqueen a răspuns:

Apeleaza la un specialist sau un psihiatru,si ce-a zis un coleg de mai jos ca nu e posibil sa dezvolti schizofrenie doar daca esti predispus genetic,e in totalitate fals, poti avea schizofrenie din orice, deoarece cauza nu este cunoscuta, ti-e doar frica si poti fi anxios, multa sanatate.

| AndreiPopovici6969 explică:

Dacă nu psiholog, altceva ce as putea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

@anonimull tu ai pensie de handicapat asta e chestia, de schizofren! Toti handicapatii v-ati adunat aici sa va dati cu parerea si schizofrenicii, pai cate cunostinte am eu in psihologie nu are tot neamul tau ba lachiule ca te au pensionat astia pe caz de handicap, nici 50 de ani dar ai mintea terci, de copil retardat. Toti boschetarii ati ajuns sa va faceti cont aici, schizofrenicii.
Daca tie ti se pare ca un psiholog il termina sufera de retard mintal sever, nu aice cauta pe TPU ar trebui sa fi internat la socola rahat cu ochi handicapat.
Ionut nu te lua dupa anonimul ca are pensie de handicapat, nu stie cat e de retardat, se baga ca musca in c.ur sclavul asta notoriu, imi explica mie pisatul asta in c.ur despre psihologie care, pe mine toti medicii ma lauda.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru anonim_4396):

Îmi dau și eu seama ca nu I în regula ce a spus. Adică presupun ca unui psiholog ii poți spune ce ai pe suflet și e acolo sa vorbească cu tine și sa te ajute în mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Dai ignore ca e dus cu pluta, e incult si analfbet functional!
Normal canu iti face rau, iti afla cauza, te invata sa o intelegi si sa te vindeci de ea, dar in spatele ipohondriei se afla dupa cum am zis anxietatea, care asta la un stres major, stres post-traumatic, soc emotional, bully poate iesi la suprafata, adica simptomele ei, ipohondria este doar un substrat a aceea ce va fi sa urmeze este inradacinata deja in subconstient, nu e nevoie decat de o scanteie, anxietatea sa cristalizat inca din adolescenta dar tu erai prea mic, adica de la 13-14 ani, cauza ar pitea fi conduita parintilor, factori de mediu, biologici, de la bullyng, cearta intre parinti, divorturi, program asupra ta foarte strict si ostil in care la ora cutare sa fi in casa, sa nu ai libertate, abuz emotional, abuz fizic, si un dezechilibru chimic al creierului determiata de genetica.
Pai da, ii spui ce ai pe suflet ca daca ii spui altcuiva te va barfi, denigra, va rade de tine, in cabinetul psihologului toate conversatiile raman confidentiale si e terapie pentru suflet -minte-comportament, nu iti da tratament chimic ca psihiatrii sa te termine, dar prostul sa gasit sa se bage in seama aiurea sigur a fost abuzat.
Toti medicii m-au laudat pe segmentul asta al medicinii si vine un schizofrenoc si imi spune moe cum sta treaba cu psihologia

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Psihologii nu iti dau pastile, ca nu sunt doctori, doar psihiatrii prescriu tratamente dar se gasesc toti prostii sa isi dea cu parerea cand ei au fost internati la psihiatrie.
Daca iti spune ceva de pastile nu le iei! Nici medicii psihiatrii de multe ori care vorba aia sunt medici adevarati dau ttatament care de multe ori fac mai mult rau decat bine si nici nu vindeca! Psihoterapeutul iti gaseste cauza si o elimina treptat, mai exact terapie cognitiv - comportamentala care nu te termima iti va face foarte bine, prietenii nu au ce sa iti faca, temporar te vei sinti relativ ok dar problemele mereu vor reveni, ca e posibil sa fie o problema de deficit de dopamina. Ai mare grija la alimentatie, mananca mai sanatos, evita junk food-ul, prajelile, dulciurile, excitantele, sucurile precum pepsi sau cola, consuma suc natural, incrarca sa mananci cat mai bio daca stai la sat nu din comert.
Consuma ceai de sunatoare este bun pentru anxietate, ia magneziu b6 si vitamina D, expune-te frecvent in soare, practica un sport regulat, culca-te intre 22:00 si 00:00 ca atunci se elibereaza la copii melatonina natural, la adulti 22:00 -02:00, dar tu esti copil.
Daca vei merge o sedinta la o saptana nu iti va face rau, te va invata sa intelegi de ce te simti asa, si cum sa ii intelegi mecanismele, sa o inlaturi si asa mai departe. In cel mai rau caz te va termina de bani nu psihic. Vezi sa gasesti unul care rezoneaza cu tine, care iti explica calm, care e chibzuit ca uneori si astia au probleme la mansarda

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar că ești vulcanic! )) Cu cine te "cerți"? Nu-i văd eu răspunsurile sau și le-a șters?

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Si le-a sters ca stie ca a scris si el ineptii.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Era Masotti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu laughing

| AndreiPopovici6969 explică:

Bro, n-oi avea eu anii dumneavoastră, dacă spuneți ca sunteți în varsta, însă ar trebui sa mai citiți puțin, nu ii țin partea celui de mai sus, însă are dreptate, este o diferență mare între psiholog și psihiatru. În primul rand psihologul se definește ca fiind: "Observator fin, dotat cu capacitatea de a sesiza și de a analiza viața sufletească a cuiva; cunoscător al sufletului omenesc." Pe când psihiatrul se definește și acesta ca fiind: "Persoana ce lucrează in psihiatrie" și psihiatria fiind: "Disciplină medicală care se ocupă cu studiul bolilor psihice și tratamentul lor." Din puținele mele informații știu ca psihologii nici măcar nu prescriu medicamente sau ceva de genul. De prescrierea medicamentelor se ocupa psihiatrul. Este totuși o diferență. Ca exemplu, și scoala are psiholog. Psihologul scolii nu îți dă pastile sau altceva. Doar vorbește. Asta este rolul psihologului @anonimull

| Stefan927 a răspuns:

Incerca o vreme, sa eviti chestiile care iti creaza acele ganduri, daca tot ai probleme de astea, du-te la un psiholog