| TheDrink a întrebat:

Salutare TPU, sunt ipohondru in sensul ca mai mereu imi dau un diagnostic fatal.
Dar nu recunosc ca aceasta boala mintală e adevărată si mereu chiar cred ca am acea boala fatala chiar daca stiu ce e ala un ipohondru.
Bun, de la 13 ani tot am zis ca am o boală odată pe an deoarece ori murea cineva si cautam cauza si deodata aveam si eu simptomele acelea sau ma durea ceva si cautam pe net si imi dadea o boala fatală.
Acum am 16 ani fac 17 anul acesta, iar recent la mine la liceu un copil de a 9 a, a murit deoarece a fost intoxicat cu un gaz dar cica avea si un inceput de pneumonie.
Pana acum 3 zile nu aveam nimic dar cand am auzit ca a murit acesta si cauza, am cautat pe net ce e pneumonia si ca e fatală.
Si deodata a început sa ma apese ba inima, ba pieptul, ba ficatul, ba splina, ba in spate da nu stiu daca plamanii sau mușchii.
Oricum, si acum cred ca am pneumonie pentru ca simteam ca am febra dar mama a zis ca nu am, tusesc, simt acele apasaturi parca zici ca sunt niste dureri mici suportabile si mama a zis sa termin cu prostiile si ca din cauza creșterii ma dor.
Da eu cred ca am ceva si chiar daca acum un an am zis ca am cancer la stomac si multe altele pentru ca ma usturase burta si ma durea si nu aveam poftă de mancare si dupa ce au venit analizele nu aveam nimic, posibil din cauza ca mancam des de la fast food.
Dar oricum imi e frică doar ce imi trecuse nebuneala iar acum cand am auzit ce i s-a intamplat la acest baiat din liceu iar am luat-o cu bolile...
Ajutor, voi ce credeți e nebunia mea de ma apasa inima, ficatul etc sau chiar sm ceva?
Saracii mei parinți i-am înnebunit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Daca stam sa ne gandim ipohondria e tot un fel de anxietate pentru ca iti faci griji in continuu si frica asta iti produce in corp niste simptome care nu au legatura cu o boala. Nu o mai numi "boala psihica" pentru ca tu prin asta intelegi mai mult decat ar trebui. Mi s-a intamplat si mie de multe ori sa aud ca cineva a facut, spre exemplu. ocluzie intestinala si sa ma gandesc ca o sa fac si eu sau ca am deja. De fapt se intampla foarte multor oameni. Iti recomand sa mergi la psihiatru pentru o consultatie. In functie afectiunea pe care o ai tu (cel mai probabil are legatura cu anxietatea) iti va prescrie un tratament care te va ajuta foarte mult. Eu dupa 3 luni de tratament ma simt super big grin
Si nu te gandi la o simpla anxietate ca la o "boala psihica" cum spui tu pentru ca nu esti o persoana fara discernamant. Nu confunda ipohondria cu episoadele psihotice, schizofrenia etc

Concluzie big grin

Mergi cat mai repede posibil la psihiatru ca sa vezi daca ai nevoie sau nu de tratament medicamentos.

Atentie!

Nu lua medicamente de la rude sau vecini.
Tratamentul medicamentos pentru afectiunile psihice trebuie prescris doar de catre medicul psihiatru, nu de medicul de familie sau alt medic.

Bafta!

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Saracii tai parinti, chiar i-ai innebunit!
Esti bun sa devii medic. Doar lor li se pare ca au toate bolile (cumulate, ale) pacientilor. happy
Daca nu iti poti controla temerile, fa o vizita la psiholog. Nu stiu cat te poate ajuta, dar nu te costa nimic sa incerci.

| Zaygon a răspuns:

Ia fa tu o vizita la psiholog si la psihiatru de mana cu mama ta si dupa mai vorbim. Cel mai probabil ai ceva psihosomatic si cu terapie se rezolva.

| GirlOnline81 a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa încetezi sa mai cauți diagnostice pe internet. Așa ca data viitoare când vei avea (sau crezi ca ai avea) o problema de sănătate, te adresezi unui medic specialist - nicidecum google-ului.
Următorul pas, este ca tu sa conștientizezi și sa accepți ca boala de care suferi este una psihică sau emoțională, nicidecum fizica.
In cele din urma, fa o vizita unui medic specialist care sa te învețe sa înțelegi diferența dintre durere și senzație.

| sadrian46 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu există boală pur psihică, emoțională, corpul și creierul sunt atât de legate între ele, încât nu pot trăi unul fără altul.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Cred ca atunci cand vor veni SombieZ (scris asa inseamna "the cool zombies big grin ) or sa fuga de tine de frica ca ii infectezi big grin

insa pana atunci du-te si tu la un psihiatru, sau macar la un psiholog, cred ca o sa iti spuna mult mai multe decat noi