| anonim_4396 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare:in urma cu doua saptamani am fost operat de fimoza iar firele inca nu au cazut,aveti idee daca ele chiar cad singure si daca "da" dupa cat timp sau trebuie sa ma duc la doctor sa le scot?
Dau funda unui raspuns concret, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar medicul ce ti-a spus?
ca trebuia sa fii mentionat ceva de control, igiena, pregatire, intertinere...
daca nu-ti aduci aminte, suna la cabinetul lui si vezi cand te poate primii, la control.

| Cristi013 a răspuns (pentru Violleta2022):

Medicul mi-a spus sa spal cu apa calda si sapun, ceai de musetel si pe langa acestea am si un unguent cu care dau! Despre fire mi s-a spus ca acestea vor cadea singure si n am mai fost dupa 7 zile la o consultatie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristi013):

Atunci asteapta, ca vor iesii singure acele fire.

| Agabriela01 a răspuns:

Da,medicul trebuie sa iti scoate firele dupa te panseaza acolo si trebuie sa tii cateva zile pansamentul De obicei, firele se scot la 7 zile, iar în zonele supuse tensiunii (cot, genunchi) se vor scoate după 10-12 zile.
Se dezinfectează plaga, după care se prinde firul cu o pensă de unul din capete, se tracţionează uşor si se taie unul din braţele firului sub nod, la nivelul părţii curate a aţei din derm, pentru a nu infecta plaga prin trecerea porţiunii de fir ce a fost în exteriorul plăgii.
Secţiunea se face cu ajutorul foarfecelui sau a bisturiului. Se trage de fir până acesta este scos, după care plaga se pansează.
După suprimarea firelor de sutură, se menține pansamentul înca 2 zile. sper ca te am ajutat