| Alexb89 a întrebat:

Vreau sa va întreb dacă Tomografia fără substanța de contrast poate vedea suficient de bine ca și cu substanța de contrast Colonu? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

La 27 de ani e mult prea devreme sa te gandesti la cancer de colon, mai ales daca nu ai avut in familie si nu ai simptome... Si pe CT trebuia sa se vada. Colonul cu diverticuli nu e neaparat o problema insa poate sa devina daca un diverticul se lezeaza/sparge, dar crede-ma ca o sa-ti dai seama daca se intampla asta. Eu zic sa te linistesti si sa-ti focalizezi energia pe altceva, sa stii ca doar gandurile negative pot sa atrage evenimente negative, asa ca nu te mai gandi ca o sa faci cancer, mai bine gandeste-te ca esti sanatos, si ocupati timpul cu altceva.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde ce vrei sa evidentiezi, se vede mai bine cu substanta de contrast.

| Alexb89 explică (pentru CuriousStuff):

Pentru colon, am făcut aici in Spania un ct pentru ca mă opsediază gândul ca am ceva la colon și la făcut fără substanța de contrast ca auzisem ca este periculoasa, și mi-au scris pe CT ca colon sigmoidian cu Diverticulos nu complicați fără alte observați in tubul digestiv.mai am si anxietate depresie tot tacâmulhappyși m-a tot gândesc ca pe mine m-a cam doare puțin pe acolo dacă nu am vreo tumoare sau ceva dacă nu am făcut cu substanța de contrast și nu S-o văzut? Am 27 de ani și analizele sunt bune de sânge! Multumesc

| Alexb89 explică (pentru CuriousStuff):

Îți mulțumesc din suflet pentru răspunsurile și gândurile bune pe care mi le-ați dat...Și am sa încerc sa trec și sa înțeleg ca nu am nimic la Colonu vieți

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alexb89):

La 27 de ani e mult prea devreme sa te gandesti la cancer de colon, mai ales daca nu ai avut in familie si nu ai simptome... Si pe CT trebuia sa se vada. Colonul cu diverticuli nu e neaparat o problema insa poate sa devina daca un diverticul se lezeaza/sparge, dar crede-ma ca o sa-ti dai seama daca se intampla asta. Eu zic sa te linistesti si sa-ti focalizezi energia pe altceva, sa stii ca doar gandurile negative pot sa atrage evenimente negative, asa ca nu te mai gandi ca o sa faci cancer, mai bine gandeste-te ca esti sanatos, si ocupati timpul cu altceva.