| LostInSoul a întrebat:

Salutare tuturor! Am 17 ani, am fost la un control oftalmologic si mi s-a spus ca am nevoie de ochelari, dioptria fiind de -0, 75. Daca port ochelarii mi se poate corecta vederea sau voi fi nevoita sa ii port toata viata?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| BiancaDenisa a răspuns:

Buna draga mea, in primul rand! Da se poate corecta vederea(stai linistitawinking )Nu va trebui sa ii porti mereu pentru. ca daca ii porti regulat si daca problema ta la ochii nu este f. grava atunci se poate corecta vederea.Mult succes!

| dorikut a răspuns:

Diopriile nu sunt foarte mari, iar miopia (in general) se amelioreaza in timp, dar factorul determinant (in toata aceasta poveste) este natura afectiunii.

Cel mai bine ar fi sa discuti aceasta problema cu medicul oftalmolog. El va stii sa iti dea un raspuns in cunostinta de cauza. happy

| spyke321 a răspuns:

Depinde. Eu cand a trebuit sa port ochelari nu i-am purtat si am facut o prostie. Teas spune sa ii porti pe astia care ti da sa nu faci prostia sa nu ii porti ca vei ajunge la situatia de mai sus (sa porti toata viata ca mine). Dar daca ajungi la situatia asta la 19-23 ani poti sa faci o operatie cu laserul si nu vei mai purta ochelari. Funda?

| valThina a răspuns:

Nu ma pricep eu prea mult da daca tot ai fost la control puteai sa intrebi ca doctoru stie.sau daca o sa te mai duci intreaba.
daca nu trebuie sa ii porti toata viata o sa ii porti o perioada... poate 1 an doi...nu stiu da asa cred.stiu ca se poate face o operatie.stiu ca e in jur de 25 de milioane (lei vechi). bunicu meu a facut si vede mai bine acum... happy

| rZv995 a răspuns:

Daca ii porti mai devreme vederea o sa fie "corectata"!
S au daca nu iti plac ochelari poarta lentile!

| marculescumihai a răspuns:

0,75 e PUTIN cam mare desi am vazut oameni cu dioptr si mai mari.Nu vreau sa-ti dau sperante, s-ar putea sa porti ochelarii o vreme destul de indelungata. Dioptria poate scadea sau sa ramana cat o ai acum.Partea bune este ca poti sa-ti pui lentile de contact si nu se observa(daca nu-ti plac ochelari) si la 18 ani poti sa faci operatie cu laser(desi e putin cam scumpa) si scapi de ochelari daca asta doresti!

| Vladex1 a răspuns:

Porti ochelarii si la 18 ani faci operatie si ai scapat. Poti sa o faci si acum dar degeaba pentru. ca ochiul creste si chiar daca faci acum operatia isi revine dioptria la -

| LostInSoul explică:

Nu am nevoie de operatie pentru ca am dioptria mica, cea ce ma intereseaza pe mine este ca daca se poate corecta vederea purtand ochelarii?

| anonym_6213 a răspuns:

Daca Stai Prea Mult Pe Metin2 Normal Ca Ti s e Strica Ochi