| Bruninhos a întrebat:

Salutare tuturor, as vrea sa primesc si eu un sfat de la voi rog seriozitate si fara caterinca. Ieri dimineata m-am suit pe casa pentru a taia cu drujba o craca ce atarna peste casa dar m-am dezechilibrat si am cazut. Acum ma cam doare spatele nu pot sa ma misc brusc, trebuie sa o iau cu incetinitorul, sa fii patit ceva grav? Tin sa mentionez ca am 18 ani, am sa ma duc si la doctor cu siguranta dar as vrea sa aflu si o parere de a voastra.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Poate ai suferit o tasare a coloanei si ai nevoie de cateva sedinte de recuperare medicala. Nu neglija, du-te la medic!
Bine ca nu ai cazut cu drujba pornita in mana...

| Bruninhos explică (pentru Kaℓi):

Norocul meu a fost ca nu apucasem sa pornesc drujba caci altfel probabil ca eram pe lumea cealalta

3 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Depinde si cum ai cazut, daca ai cazut exact cu partea lombara pe sol e destul de urat, la fel daca ai cazut pe spate. Daca simti cumva un junghi cand respiri in zona coastelor sau a omoplatilor se poate sa fie un junghi intercostal.Pentru asa ceva neaparat trebuie un consult de specialitate!

| Gabbriell a răspuns:

Daca poti sa te misti cat de cat, nu cred ca ti-ai fracturat nimic. (urlai de durere acum)
Iti trebuie consult la doctor, radiografie, etc.