| Anonimul1995 a întrebat:

Salutare tuturor
Mă confrunt cu o mică problema
Cam de două săptămâni am niște furnicături pe abdomen și spate și apar când îmi schimb starea
Gen mă prinde cineva într-o minciună sau îmi spune ceva care mă îngrijorează pe moment.
Mai apare uneori și fără motiv
Am avut momente când îmi apărea acea senzație pe întregul corp ca-și cand m-ar străpunge niste ace.
Vreau să precizez că am 26 de ani și sunt un tip normal nu am probleme dar nu sunt nici un geniu laughing
Am trecut în urmă cu vreo 2 ani printr-o depresie teribilă (mi-a pierdut fetița ) dar acum sunt bine n-am probleme.
Am mai avut acesta senzație de furnicături când aveam vreo 17 ani dar a dispărut.
Credeți că ar fi ceva dermatologic?
Țin să precizez că am consumat produse de origina animală și afumate
Am avut și cateva zile pe spate niste bube dar au dispărut.
Însă această senzație nu dispare
E ceva asemănător când roșești când te prinde cineva in minciuna sau îți spune o întrebare rușinoasă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o reactie declansata de starea emotioanala de moment.
Mergi la un dermatolog intai sa fii sigura ca nu-i o problema de piele si daca nu este, mergi la psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este dermatologic, cauza este de natura psihică, deci e pe fond nervos, emoțional. Este o anxietate mascata, acesta este un simptom specific anxietății, este declanșat în situații stresante, pe fond psihic.
Îmi pare rău să aud despre aceasta pierdere, acesta ți-o produs o trauma care o rămas bine înrădăcinata în subconștient, astea sunt efectele socului produs, încă nu te ai împăcat cu acea pierdere.
Multă sănătate, și încearcă sa fi puternic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Schimba și stilul alimentar, mănâncă mai sănătos. Renunță la mâncare picanta, afumături și dulciuri o perioada.

| NunuNini a răspuns:

Eu cred ca este de natura psihica. Ai ramas cu sechele dupa pierderea copilului. Chiar daca nu se manifeste permanent.
Dar e posibil sa fie si o intoleranta la anumite alimente. Fa-ti un control la alergolog. Spune-i de alimente ca ei fac la tot felul de substante.
Cauta sa elimini treptat orice cauza posibila.

| MrAM a răspuns:

Eu unul ti-as sugera o consultatie cu un psiholog daca te ingrijoreaza. Pare sa fie mai degraba un blocaj emotional sau ceva de genu care se declanseaza in anumite situatii. Un fel de,, atac de panica'', doar ca se manifesta putin diferit. O zi faina!