| TrevorNes a întrebat:

Salutare tuturor. Mama mea fumează destul de mult, de când o știu, eu având 18 ani. Probabil fumează dinainte. Are vârsta de 43 de ani, și îmi e frică să nu se îmbolnăvească, muncește destul de mult și probabil asta o face să fumeze. Am încercat să vorbesc cu ea, tata mereu îi spune dar degeaba. I-am găsit locul unde își ține pachetele, și pot să zic că nu sunt puține și cred că sunt niște pachete ordinare, nu le știu numele. Mă uitam aseară în scrumieră, era o singură țigară, azi pe la 5 erau vreo 8-9. Nu vreau ca maică-mea să facă, Doamne ferește, cancer sau ceva. Puteți să îmi dați niște sfaturi să o ajut? Mai ales că în momentul de față, o doare în gât și are febră, dar tot fumează.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Din pacate totul tine de vointa si chiar daca suportul din partea e foarte important daca nu exista dorinta si vointa din partea persoanei in cauza nu prea aveti ce sa faceti. Trebuie ca ea, in primul rand, sa vrea sa se lase, si mai apoi sa o ajutati, nu o puteti forta, daca nu vrea sa se lase in pofida tuturor sfaturilor voastre nu o sa se lase. Sau o sa se lase doar atunci cand o sa fie destul de bolnava si doctorul o spuna ca singura sansa pe care o mai are e daca se lasa de fumat. Din pacate viciul asta e foarte pacatos, si oamenii nu se lasa asa de usor, mai ales daca nu vor... Daca vrea si ea sa se lase iti pot recomanda mai multe lucruri, dar doar daca vrea, obligata nu o sa se lase niciodata, o sa ajunga sa fumeze pe ascuns, o sa inceapa sa va minta si o sa stricati si relatia dintre voi. Intr-o seara cand sunteti toti 3 incepeti o discutie foarte serioasa pe tema asta si explicatii cat de multe probleme aduce fumatul, cancerul e doar una dintre ele, dar pe langa asta mai sunt multe altele, la plamani face bronhopneumonie cronica obstructiva, pe vasele de sange se depune placa ateromatoasa care ingreuneaza curgerea sangelui prin vase, de aici oboseala, ameteli, lesin si multe altele in stadii mai avansate, iar daca o bucatica din acea placa se rupe si migreaza undeva poate sa duca la infarct, embolie pulmonara si infarct pulmonar si nu in ultimul rand accident vascular cerebral... Asa ca un fumator e mult, mult mai expus la aceste boli.
Incercati sa o convingeti, sa vorbiti cu ea si dupa ce o convingeti ca ar trebui sa se lase urmeaza pasul cu ajutatul.
Multa sanatate.

| TrevorNes explică (pentru CuriousStuff):

Nu mă așteptam să găsesc așa răspunsuri aici. Am să încerc să vorbesc în continuare cu ea, încât să nu o deranjeze acest subiect. Când readuc în discuție această temă, conversația duce ușor spre una 'iritată' să-i spun așa, și nu pot continua.

Se pare că nici eu nu știu atât de multe despre fumat, încă un motiv în plus să nu mă apuc de fumat. Nu vreau să știu cât de vicios este, la câtă lume care fumează am întâlnit, m-a convins total. Țin la sănătatea celor apropiați și probabil de asta sunt tensionat din acest punct de vedere.

Mulțumesc frumos pentru răspuns, atât dvs. cât și lui @ALGator, toate cele bune!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ea nu vrea sa se lase, cam greu sa faci tu asta.

| TrevorNes explică (pentru darrio2007):

Eu zic că merită să încerc, acolo, cât pot.
Dar totuși, cel mai probabil, totul va pleca de la ea, probabil îmi bat gura degeaba.

Mersi de comentariu, o zi bună!

| ALGator a răspuns:

Poate în același timp ar trebui să umbli și la îngrijorarea ta.
Bucura-te de mama așa cum e ea. În acțiunea ta de a o convinge poți pierde ceva comun vouă.
Mizeaza în primul rînd pe o relație bună cu ea, pe bucuria clipelor comune. Și poate cu timpul vine și restul.

| TrevorNes explică (pentru ALGator):

Ce-i drept, mă îngrijorez pentru orice absurditate uneori. Sunt foarte alarmat de tot ce mișcă prin jur. Am să mă gândesc la ce ați spus dvs. aici și am să citesc ce mi-ați trimis în celălalt comentariu. Mulțumesc frumos pentru interes, toate cele bune!

| ALGator a răspuns:

Te lupți cu un mecanism simplu dar care în realitate poate fi foarte puternic. Un citat mai jos. Sper să reușești fără să fii tentat să forțezi nota.

...cunoasterea teoriei disonantei cognitive, in relatie cu oameni care se comporta irational, ne poate oferi premisele pentru a-i intelege („Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac", spune frumos Iisus din Nazareth).

Si chiar asa este. Cu cat disonanta este mai puternica, cu atat oamenii sunt convinsi de propriile lor justificari.

http://www.scoala-de-psihologie.ro/disonanta-cognitiva/?wpmp_tp=1