| Ralutzyy a întrebat:

Salutare tuturor!
Nu de foarte mult timp a inceput sa ma doara o masea foarte, foarte tare. Nu este cariata deloc, este plombata. Mi s-a umflat foarte tare si gingia. M-a mai durut odata in martie, iar in luna aprilie, adica luna aceasta am decis sa ma duc la dentist insa cand m-am dus la el durerea nu mai era si el nu avea ce sa-mi faca. I-am explicat totusi ce s-a intamplat dar el a spus ca daca nu e cariata nu are de ce sa ma doara si ca poate m-a durut doar din cauza ca stiam ca trebuie sa ma duc la doctor cu ea. Ma rog, nu are logica ce a spus el. Dar se pare ca acum din nou ma doare, si credeti-ma, nu mi-e teama de stomatolog!
Ce pot sa fac? Ce medicamente sunt bune? Stiti ceva remedii?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kataklysm a răspuns:

Salut, am probleme cu maselele de cand ma stiu laughing.
Eu de obicei folosesc o varianta care merge sigur.
Am un lidocain (spray din acela de care foloseste fentistul.Gasesti la orice farmacie la liber pana in 30 de lei.)
De fiecare data cand ma lua durerea, dadeam cu spray.
Au fost zile in care nu mi-a trecut nici asa. Daca spui ca s-a umflat e posibil sa ai o infecte (ca in cazul meu acum 2 luni).
Atunci, remediul potrivit ar fi antibioticele.Se ia una o data la 12 ore timp in care iei 4-5-6 in functie daca te lasa durerea sau nu.Eu am folosit Augumentin, cel mai bun antibiotic dupa parerea mea tongue.
Leacuri babesti pentru infectii ar fi sa bagi o tigara in urechea de pe partea pe care te doar maseaua, si s-o lasi sa-si faca treaba.
Sper sa-ti treaca, ca stiu si eu cum e, crede-ma laughing.In unele cazuri, o durere de masea poate sa fie mai puternica decat daca te-ai taia...

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca durerea persista, schimba medicul.