| Bloock a întrebat:

Salutare, vreau sa stiu si eu daca asa se manifesta ginecomastia, daca stau in picioare sanul e drept, adica nu e lasat, usor ascutit uneori si are 4cm/aprox, dar daca stau culcat pe spate dispare si ramanea forma unui san normal. Am 17aproape, 1.75m si 90kg si vreau sa știu daca e ginecomastie sau daca e din cauza ca sunt gras, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cauta pe google GINECOMASTIE, eu am, si nu sunt singuru.Mai suntem destui in situatia asta.In plus, multi au cat sunt la pubertate, apoi dispoare, ori ramane cu ea.Eu o am de mic copil, 8 9 ani, si de atunci a crescut o data cu mine laughing

| Bloock explică (pentru Liviu):

La fel o am si eu, de mic. laughing dar de le google nu prea imi dau seama si de aceea am intrebat. Si oare am sa scap de chestia asta? Adica nu sunt sigur ca e ginecomastie.

| Liviu a răspuns (pentru Bloock):

Da, pai atunci depinde, cauta sa vezi pe google ginecomastie tip 1 2 3, eu am 3 De asemenea, poti sa vizitezi un endocrinolog, eu am facut asta pe la 16 ani, trebuie sa verifice daca esti barbat din toate punctele de vedere.De obicei ginecomastia se formeaza in momentu in care ai putinel mai mult hormon feminin(sau putinel mai mult)La mine, analizele au iesit ca am doar foarte putin hormon feminin in plus fata de un barbat normal.Si femeile care au mai mult hormon barbatesc decat e normal(putin mai mult)au si ele anumite probleme, mult mai haha intime decat ai crede.

| Bloock explică (pentru Liviu):

Faza e ca le-am zis alor mei si au inceput sa ma ia in ras, si sa zica ca o sa treaca ca e acum perioada asta etc etc :/ adica ce as putea sa fac in cazul asta?

| Liviu a răspuns (pentru Bloock):

Asa faceau si la mine si au ramas cu rasu.Ideea e ca se poate tine sub control cu pastile.Dar trebuie sa nu fie prea tarziu.La mine nu a mai fost nevoie de tratament, deja atinsese gradu 3. E doar cu operatie, la tine poate nu e asa, sau poate e mai rau, sau poate nu e nici ginecomastie.Aici nu pot sa iti spun eu 100% daca ai sau nu ginecomastie.Pana nu te vede un endocrinolog nu stie nimeni.Aici lumea doar isi da cu parerea sau poveste din experientele lor sau citite.Eu iti spun sa te duci fuguta la un endocrinolog.

| Bloock explică (pentru Liviu):

Acum m-am apucat de slabit cu gandul ca e din cauza ca sunt gras, si vreau a vad daca scad.

| Liviu a răspuns (pentru Bloock):

Nu scad, ci se vor lasa, eu am slabit de la 125, la 95, si s-au lasat happy dar nu au scazut.Nu slabesti doar din piept, ci de peste tot.

| Bloock explică (pentru Liviu):

Si unde ar trebui sa ii masor? toata partea sfarcului sau de sub san in afara?

| Liviu a răspuns (pentru Bloock):

Nu e vorba de masurat, uite, e vorba ca nu exista o statistica de masurare a sanilor.Sunt diferite grade de ginecomastie, du-te te rog la un endocrinolog sad pentru linistea ta.Anumite persoane au probleme hormonale, altele nu.Nu risca sa iti distrugi sanatatea si tineretea pentru niste chestii de genu.Nu vreau sa te sperii, daca ai intrebari scrie-mi in privat, si etc.Pot sa iti explic despre asta, pentru ca eu sunt in cazu de fata, cu problema asta.Am stadiul 3 de ginecomastie.

| Donsavas a răspuns:

Ginecomastia înseamnă dezvoltarea glandei mamare la bărbat
Acolo poate fi doar grăsime dar nu ar fi bine sa slăbești brusc caci rămâi cu piele lăsată

| Bloock explică (pentru Donsavas):

Nu brusc, acum mananc mai putin si fac sala.