| thebest909 a întrebat:

Salutare, am o intrebare privind ginecomastia.
Am 19 ani, 1.88 inaltime si 80-81kg, am IMC -Indicele de masa corporala- :22.63 care indica o masa corporala normala, totusi am sanii cam dezvoltati si imi cam afecteaza stima de sine cand e vorba de purtat un tricou mai pe corp sau cand il dau jos, totusi cand e frig afara totul revine la forma initiala sau cand fac efort... dar cand sunt la caldura au un aspect asa umflat si sunt moi daca ii apas.
Tin sa mentionez ca am facut sport de la varsta de 10 ani, am fost mereu o persoana slaba -poate ca la un moment dat prea slaba, stateau hainele pe mine ca pe gard-, nu am fost gras si dupa am slabit, dar in pandemie din cauza ca nu puteam iesi din casa -si in plina pubertate-, am pus pe mine vreo 10kg, sa fie din cauza asta sau sa fie ginecomastie?
La aspect nu par gras deloc, din contra, lumea imi dau mai putine kg decat am de fapt -mi se spune ca am vreo 70-75 max-, dar totusi am problema asta cu sanii... am sa merg la un medic endocrinolog, dar totusi am vrut sa aflu opinia altora care poate au avut si m-ar putea ajuta cu un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Te duci la medicul endocrinolog si intrebi ce analize sa faci.
Ce ti se intampla apare cand estogenul este peste limita admisa pentru barbati si poate se asociaza cu un nivel scazut de testosteron.
Altfel nu apare fenomenul.

De aia alora care se fac fete din baieti le cresc sanii. Ca li se urca estrogenul si li se coboara testo cu tratament.

Sau poate fi de la greutate, sa fie grasime aia. Deja la 91 Kg esti supraponderal la 1, 88 m desi nu cu mult, cu 3-4 kg cam, desi cred asta mai putin.

Si cine te pune sa porti tricou neaparat pe corp? Poarta unul mai asa si nu se mai vede, asta pana rezolvi.

Asa ca fuga la medic si zi tot lui, va rezolva problema.

| thebest909 explică (pentru Mosotti):

Salut,multumesc pentru raspuns.
La chestia cu estrogenul m-am gandit si eu, dar nu stiu, nivelul scazut de testosteron ar putea afecta si cresterea parului facial, ceea ce la mine nu se intampla, nu cred ca am un nivel scazut de testosteron pentru ca fac multe activitati fizice.
Ok, inteleg la greutate, dar eu la aspect par foarte slab, dar nu mi se pare un motiv de a avea si sfarcurile gen umflate, cand esti gras acumulezi grasime si se fac tate, dar sfarcurile iti raman normale, am vazut persoane care sunt grase si au tate, dar nu au sfarcurile umflate gen cum le am eu, nu ma deranjeaza cu nimic, nu au piatra, dar ca sportiv iti dai seama ca ma cam supara chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru thebest909):

Poti avea si niv normal de testo dar ridicat de estrogen eventual si progesteron, dar principal e estrogen, trebuie sa faci analizele testo, estrogen, faci si la tiroida THS si FT4, nu prea are treaba dar asa sa stim.

Du-te intai la medic si vezi ce-ti da sa faci, fa asa mai bine. Cauta un endocrinolog la privat si se rezolva repede o consultatie.

Te deranjeaza, aia e, de aia trebuie sa rezolvi problema.

| analizezfilme132 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar eu de ce oare am dormit de la anxiar asa de bine desi eu am luat pe la 12? adica cum poate avea efect prelungit? e un lucru bun, dar am ramas uimit si apropo eu de la 0, 5 mg anxiar ma simteam foarte relaxant oare la 2mg de 3 ori intr-o zi cum te simti? cunosti pe cineva care lua doze mari? eu iau cum zice medicul dar eram curios si oare antidepresivele alea vechi de sedau simteai stari de relaxare faine si de la ele?

| Mosotti a răspuns (pentru analizezfilme132):

Nu se stie, depinde de la om la om, si daca ia doze mari se poate comporta intr-un fel, si daca ia mici altfel, tu altfel in ambele cazuri.

Nici nu conteaza ce simteam eu, cont ce ai simti tu.
La mine n-a mers nimic, e altceva.

| analizezfilme132 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar asa ca idee ce se intampla? un caz simplu la doze mai mari? a deci poate sa aiba efect si de 12 ore? anxiarul nu e ceva stabil ca intre 4-6 ore? oare sunt unii care le da si euforie?

| busoiedy144 a răspuns (pentru Mosotti):

Zi si mie cum fac unii si facultate ( dar sa inveti foarte bine) si sa ai si job full time? eu am impresia ca sunt doar niste noobi in viata care incearca sa se dea mari, poftim lucrezi de la 8 la 6 ajungi acasa pe 7, dupa dus mancare, odihna si aia e ziua, ala-i programul de luni-vineri ca la multe jobuti prinzi sa lucri 10 ore nu 8 ca asa e la patron.

| Mosotti a răspuns (pentru busoiedy144):

Nici eu nu inteleg cu fac unii facultate si cu job, se numeste ID adica invatamant la distanta, doar sambata si duminica cate 8 ore, cel putin asa era la fac mea, eu am facut la zi, pai ori invatam sau ce facem? Si asa e f mult de invatat. Au tot timpul 101 ani sa lucre dupa aia. Cand esti la fac, inveti si in timpul liber ala putin te relaxezi.

Era destula materie, si asa abia faceam fata. Aveam Java, SQL, C, C++, Informatica aplicata in industrie, Tehnologii Web, Grafica pe calculator, matematica in care intra analiza, algebra, engleza, grafuri, tehnici avansate de programare, inteligenta artificiala.
Ce draci sa mai fi si lucrat? Doamne fereste.

Ca sunt destui care lucra chiar daca parintii au bani sa ii tina, deci nu doar aia care n-au, ca pe aia ii inteleg
Au creierul patrat, nu stiu cum invata bine si cu full time job.

Te dai mare daca vrei (desi a te da mare e prostie), tu fiind oricine, nu ma refer la tine personal, cand inveti f bine si in rest te relaxezi, adica esti smecher si stii sa-ti traiesti viata.
A lucra full si a invata adica a nu avea viata, e cam de ras sincer.
Repet, nu ma refer la cei ce nu au incotro si nu au bani, la refer la ceilalti care-s f multi.

Le e frica ca rateaza 4-5 ani de lucru la un patron, de parca de la 25 ani pana la 65 (poate 70 mai in colo), nu ar ajunge.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista asa ceva pentru ca ar sfida matematica, cum spanac deci lucri de lșa 8 la 6 de luni-sambata, cand spanac recuperezi tu materia aia intr-o zi in timp de altii se zbat o saptamana? tu stii ca o fata foarte inteligenta lua 5 pe linie la medicina? fara job, e imagineaza-ti cu job ce s-ar fi ales si 10 h pe zi plus lucrat si sambata, eu nu inghit gogosi de la oameni care se dau mari si tari pe aici (cum e suntserios).

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si eu am terminat rfacultatea tcm, sa faci matematici speciale, pai materia de liceu e apa de ploaie pe langa ce e la inginerie, si unu din ala are timp sa le faca pe toate, ce e ala Superman? am un prieten saracu de el avea doar facultatea si avea restante de nu le ducea acasa, pai eu muncesc doar pe acasa si aveam tot restante de abia le luam, dar puteam sa copiez la examene, daca se lua pe bune dreptate nu le terminam si bun sa zicem in universul fictiv al lui suntserios ca se poate sa faci 100 de facultati in acelasi timp si ce faci cu ele? realizezi ca timpul nostru e limitat?

| Mosotti a răspuns (pentru wrestling1998):

Tu ai dreptate, nici mie nu imi da matematica, am un prieten inginer, are 58 ani, a facut politehnica la sectia optica, 1986-1992.
Din anul trei s-a dus la seral, lucra 8 ore ziua, apoi facea 4 ore pe zi la fac, nu facea 6-7-8 ca aia de la zi.

Deci an 3, 4, 5 si 6, ca la seral faceai 6 ani, nu 5.
Si dur invatamant c ca era pe vremea lui ceausu.
Uite ca a terminat-o.
Nici mie nu imi da, adica stai in gaura aia sa pui valvolina pe la roti si in frig si asa, te mai duci apoi si la fac, chiar daca doar 4 ore, apoi sa mai si inveti gramada.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai a terminat, dar fii atent, lucra doar 8 ore a 5 zile si la facultate subliniaza acolo doar 4 ore nu 6 sau 8, sunt curios cu 8 ore de facultate si cu 6 zile a 10 ore de munca cum poti ca practic sfidezi matematica, cumperi ore in plus de pe luna? si oricum si aia cu 8 ore de munca dupa 4 la facultate, poate se luau mai usor examenele unde a dat, pai 5 zile le are pline, mai ii raman inca 2 zile libere, pai domnul acela e ruda cu Albert Einstein ca sa invete in 2 zile ce invata altii in 7? plus ca nu se duce in 4 ore de la facultate plus ca mai bine zis invata intr-o zi cat invata aia in 7? ca iti zic eu ca deja dupa 6 zile de efort continuu nu mai poti, pe vremea regelui erau oameni care munceau non stop, dar eu ma indoiesc ca munceau cu psihicul non-stop, fizic da, ca muncesti mecanic, dar psihic trebuie sa te concentrzi si nu poti.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Si oricum si aia cu 8 ore de munca dupa 4 ore cu facultate nici acolo nu iasa prea bine calculul pai fii atent incepi munca de la 8-4 ( ca doar nu toate joburile sunt de la 6-2) daca esti departe de casa ajungi la 4 40 (si cu troleu faci mult) banuiesc ca iei si tu o masa faci un dus dupa job se face 5 30 pana ajungi la facultate se face 6, dupa de la 6 la 10 ore, pai imi zice mie cineva ca dupa 8h de munca mai e capabil sa invete informatii noi la 10 noaptea? eu nu sunt credul eu analizez, numai prostii cred tot ce se spune.

| analizezfilme132 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar poti de exemplu azi sa iei anxiar si sa aiba efect mai bun decat ieri adica nu e mereu la fel? combinat cu ceai de lavanda sau de valeriana au ceva reactii antidepresivele sau anxiarul?

| Mosotti a răspuns (pentru wrestling1998):

Nici eu nu pricep, insa si pe vremea lui ceausu se facea poli grea la seral si aia munceau, naiba stie cum, s-or fi drogat, dracu stie.
Auzeam ca unii beau pepsi cu diazepam si cica ziua zburau ca energie.
Ca metamfetamina nu aveau, ca daca iei si d-aia...noaptea va fi alba clar.

Se facea liceu la seral dar acolo era slaba treaba, e de inteles cum se facea dupa munca.
Da la poli pe vremea aia nu cred ca ti se cerea mai putin ca si nivel de invatamant.

| analizezfilme132 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si chiar luau? ai cunoscut pe cineva? pai da poate sa iti dea energie.

| Mosotti a răspuns (pentru analizezfilme132):

Luau ca am vazut diploma prietenului meu! I-am cerut diploma ca nici eu nu credeam.
Nu cu 10, dar licenta o luase cu 8, si la examene avea cam 6-7.

Au capu tare ma, ce sa zic, eu unu n-as putea.
Dar a recunoscut ca ii curgea sange din nas uneori stand noptile sa invete, deci se forta.
Adica viata de **** ce-i drept.

Nu stiu cum diazepamu cu alcool dadea energie, ca ambele-s sedative, nu au efect stimulator.
Dar amfetamina da. Poate luau de la arabi, ca la poli studiau si arabi, desi nu cred.
Ca era full de securitate printre studenti pe acolo.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si ti se pare un stil de viata sanatos? eu am cunostinte care au servicii de frecat menta aproape non stop si au salariile ok si duc o viata asa adica ok, dar zoloft oare poate da si putina euforie sau anxiar? si daca sunt facute medicamentele din plante cum faci din plante sa iti dea un efect asemanator cu anxiar?

| Mosotti a răspuns (pentru wrestling1998):

Nu am zis ca e viata sanatoasa aia, dar unii fac asa, se forteaza, ce sa le faci.

Alea din plante si frectiune.
Zoloft scoate omu din depresie, nu da euforie. Anxiaru nu merge pe depresie, ci doar pentru anxietate.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si daca uiti de tine ca asta face anxiarul te face sa uiti de tine, nu e logic ca ar trebui sa te faca sa uiti de gandurile care te fac suparat? unchimiu lua xanax pe ntru depresie, lua xanax ca il ajuta si la somn, si a luat pe termen foarte lung gen 2 ani de zile, nu 1 an sau 2 si daca da dependenta care-i faza? eu ma pot lasa oricand dar si daca da ce? daca esti sanatos te lasi tu cumva dupa.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru depresie nu functioneaza ceva noradrenalina ca sa aiba efect gen ca anxiarul imediat? sau antidepresivele alea care sedeaza gen militriptilina? alea de sedeaza nu te simti mai relaxat? pai cum pentru anxietate exista si pentru depresie nu?

| Mosotti a răspuns (pentru wrestling1998):

Nu stiu exact.

| Frank51 a răspuns:

Mers la specialist, măsurat diametru sân, se pune diagnosticul în funcție de gradul de ginecomastie. Dacă este mare, se va recomanda operație dat fiind faptul că pubertatea a trecut deja de ceva vreme.

Ginecomastia apare din cauza la prea mult estrogen raportat la testosteron, din cauze genetice în principal.