| anonim1 a întrebat:

Salutari.Stie careva cv medicament pe care sa il iei inainte de un eveniment *nunta,botez, etc * pentru a fi mai linistit, mai relaxat.Am auzit despre Alprazolam dar nu stiu daca se da fara reteta.Va multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot folosi o mulţime de medicamente pentru calmarea stărilor emotive, dar TOATE trebuie PRESCRISE de medic!

NU se eliberează FĂRĂ Reţetă/prescripţie medicală!

De asemenea, în cazul administrării lor, NU se poate consuma alcool timp de 24-48 de ore de la administrare!

Cel mult, poţi cumpăra un produs NATURIST, pe bază de plante - mergi la farmacie şi ceri aşa ceva...

Toate cele bune.

| vangaelis a răspuns:

Bea o dusca sa-ti mai treaca emotiile...
Alprazolam se foloseste in psihiatrie, nu se da ca si paracetamolul la farmacie.
Alprazolam inainte de o cumatrie sau ceva de genu' in combinatie cu alcool e un cocktail perfect pentru a agrava situatia.

| Mandy693 a răspuns:

Calmogen

| Popescu_Roxana_1990 a răspuns:

Eu zic sa nu folosesti asa ceva nu stii ce efecte au!

| Avecavec_Elenush_1990 a răspuns:

Alprazolamul este de fapt Xanax si nu poate fi luat fara recomandarea unui medic. Whitney Houston inainte sa moara a luat Xanax cu whiskey. Recomandarea mea este sa consulti un medic inainte de a-l lua!

| vangaelis a răspuns (pentru Avecavec_Elenush_1990):

Nu este recomandat oricum in cazul sau

| Avecavec_Elenush_1990 a răspuns (pentru vangaelis):

Si totusi Alprazolamul este Xanax :) stiu ca nu este recomandat in cazul sau http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/xanax-comprimate_9794

| vangaelis a răspuns (pentru Avecavec_Elenush_1990):

Da, ai dreptate dumneata dar sa stii totusi ca Xanax e denumirea sa comerciala.
Unde lucrez eu, folosim alprazolam la pacienti.