| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Saluut! Am o mica problema xD,de fapt e cam mare.
Nu stiu de ce,dar de ceva timp ma dor tendoanele la amandoua mainile si la fiecare ma doare din diferit motiv...
La dreapta a inceput sa ma doara din cauza ca mam fortat cu cineva foarte tare la skanderbeng (ma invins), si din acel moment a inceput sa ma doara tendonul din partea jos a antebratului pe langa cot pe acolo(va dau poze daca nu va dati seama unde).
La stanga ma doare cam pe langa incheietura in partea stanga a bratului, ma doare findca am exersat roata intr-o mana fara sa pun ceva sa imi stanga tendoanele si am facut si pe pamant.

P.S Am 75 kg - 1, 77 sau 1, 79 m si 14 ani.De vreun an in coace m-am apucat de flotari,genoflexiuni, tractiuni etc... orice fara greutati, ma iau cateodata bidoane de 8 l cu awp si le paun pe spate cand fac flotari sau chestii din astea,dar nu sa le ridic pentru biceps sau alte tampenii.
Va rog spuneti-mi ce as putea sa fac,cum sa mi le tratez fara sa fac repaus exagerat,sau ce sa pun pe maini cand fac exercitii sau ceva ce stiti voi,va rog din suflet,chiar nu vreau ca o micuta durere sa ma doboare, daca mai aveti nevoie de alta informatie spuneti-mi, mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| olivert1310 a răspuns:

Sa stii ca fara repaus nu or sa-ti treaca. Tu vrei ceva fara repaus exagerat? Asa ceva nu se poate, daca tu vrei sa iti treaca, lasa-te de exercitii pentru cel putin o luna. Ai facut indindere de ligament si ai grija ca astea sunt foarte periculoase. Si atunci cand cineva intr-un accident isi taie ligamentul sau tendonul, cum vrei sa-i zici, doctorii il refac dar in 99% din cazuri miscarile membrului respectiv nu au mai fost ca inainte, nu mai pot sa si-l miste cu aceeasi dexteritatea ca inainte. Tot fortandu-te tu, ti se va inflama si mai rau si apoi vei avea nevoie de mult mai mult repaus. Sa stii ca o micuta durere poate sa te doboare. Fa exercitii cu cap, nu te forta aiurea ca muschii nu se dezvolta cand ii fortezi intr-una. Eu in goana asta cu dezvoltarea muschilor (exercitii specifice si greutati) m-am ales cu o hernie inghinala ce m-a potolit. Ai grija, dintr-o prostie poti ajunge rau.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru olivert1310):

Nu stiu ce zic, inainte de a ma apuca de skanderbeng si roata intro mana nu aveam nimica...
Apropo, daca mias pune bandaj pe mana(de la palma pana aproape de cot) cum fac boxerii ca sa imi stranga tendoanele?

| olivert1310 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Poti face si treaba asta dar las-o mai usor cu efortul, macar o saptamana. Asa dureri aveam si eu si se intensificau durerile odata cu efortul. Dupa cateva zile mi-a trecut dar nu am mai fortat.