| APurpleCloud a întrebat:

Saluut! Vi s-a intamplat vreodata ca atunci cand va uitati la soare sa stranutati? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristinaandreea_5154 a răspuns:

Bunahappy! Da mie mi s-a intamplat de multe orilaughing Cand imi vine sa stranut ma uit undeva in lumina ca asa stranut mai repedebig grin. Funda?big grin puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Mie nu, dar tatei i se întâmplă întotdeauna. Am văzut într'o emisiune pe Discovery că unii oameni strănută după ce se uită la soare sau după ce mănâncă. Explicaţie: În capul nostru sunt 2 nervi: optic şi trigemen. De fapt, sunt şi alţii, dar ăştia produc acest strănut. big grin. Ei bine, ei sunt situaţi unul foarte aproape de celălalt. Când ne uităm la soare/ o sursă de lumină intensă, spre creier este trimis un impuls electric intens. Nervul trigemen, fiind foarte aproape de nervul optic, preia o parte din acel impuls, astfel nasul este stimulat, iar rezultatul este un strănut (două, trei, patru, la unii 7-8). Nu'i mare filozofie. happy.

| BeHappyForMe a răspuns:

Da de ce oare se intampla mi se intampla si mie dar nu am bagat de sema pana sa intrebi tu.laughing

| sergiu a răspuns:

Intotdeauna stranut cand ma uit la soare laughing

| Kiko a răspuns:

Eu casc cand ma uit la soarelaughingrolling on the floor

| doroteea a răspuns:

Nupthinking ia sa incerc mainelaughing

| SalutTpu a răspuns:

Da.
Si eu care credeam ca sunt alergicalaughing, dar acum stiu ca e ceva normal.

| Jamais a răspuns:

Da, mai mereu. La soare, la becuri. *rolleyes*

Răspuns utilizator avertizat