| justdanceklihkuugiuhb a întrebat:

Salut.am fost la dentist pentru un aparat dentar si mi-a zis ca trebuie sa-mi scoata maselele de minte dar mie nu mi-au iesit adica se vedea doar radacina pe raiografii.cum va face. mi-e foarte fricasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Extractia maselelor de minte poate fi o problema daca medicul stomatolog nu e foarte experimentat. E bine ca te-a pus sa faci radiografii dentare, asta arata ca stie ce face. O sa iti faca anestezie dupa care efectueaza extractia.Nu ai de ce sa te sperii.Ai carii la aceste masele?

| Sin a răspuns:

Schimba dentistul.
Nu prea are toate tiglele pe casa.

| RS4 a răspuns:

Nu e o operatie chiar usoara, trebuie sa desfaca gingia si sa taie in os! am un prieten care a facut asa ceva pe o parte! mai are pe cealalta! acum tu sti cel mai bine daca merita sau nu! bafta!

| alexaaa a răspuns:

Stiu prin ce treci.acum o luna si eu mi-am scos o masea(de fapt un fel de radacina). aveam o frica de imi venea sa fug de pe scunul dentistului.si eu am cautat pe interent procedura(la ce frica aveam). de fapt este simplu:iti face o injectie in gingie(la care nu vei simti decat o mica intepatura dar dupa nu vei simti absolut nimic), si apoi iti va scoate radacinile. daca iti spun ca nu te va durea te-as minti. te va durea doar un minut. dar dupa ce trece totul, vei fi linistita ca s-a terminat totul.stiu ca poate nu te va ajuta muult, dar nu-ti face griji...totul va fi binewinking

| evelyna_1193 a răspuns:

Buna:*si eu am fost in aceeasi situatie.acuma depinde si de dentist, la mine a asteptat sa-mi creasca de tot maselele si apoi le-a scoshappydar trebuie sa ai foarte multa rabdare, stiu ca e greu dar asta e.pana la urma se rezolva, ai sa vezi--bafta si sa nu-ti fie frica :*pupici dulci

| rodionmax a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama. Metodele moderne sunt aproape fara durere