| Allemando a întrebat:

Salve! Știți ceva exerciții sau tehnici de îndreptare a spatelui? Mi-am dat seama că stau cam cocoșat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai la indemana este gimnastica de intindere si miscare a spatelui cu un baston de lemn (1-1.5m lung): o coada de matura sau un sucitor de bucatarie!
Prinz ferm bastonul la spate cu ambele maini, spre cele doua capete si intorci bastonul sus-jos, un capat cu celalalt, alternativ, cu mainile intinse. Este destul de greu la inceput, dar misca foarte bine spatele si coloana.
Orice miscare in aceasta combinatie este foarte sanatoasa.

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ursul e traditional pe aici sa te calce ursul
Sunt oameni care vin cu ursul si rup discuri intervertebrale la oameni dar nu e nimic ca inx % din cazuri cred ca peste jumatate face bine hinoza
Sau ca stii ca ai dat bani sa fii calcat cu ursul
Sau ca stiu vecinii ca ai avut bani de dat sa vina ursul sa te calareasca
Nu stiu
Dar daca nu ar fi facut buine calcatul ursului nu s-ar di perpetuat pana in ziua de azi

Si nunar mai fi fost oameni chiar si in ziua de azi care vin contra cost cu ursul sa te calce pentru rezolvarea tuturor problemelor coloanei vertebrale

| RxTx a răspuns:

Exista medici mergi la un ortoped sa te vada ca exista exercitii fizice care se fac in clinici specializate de recuperare

| Allemando explică (pentru RxTx):

Eu încă nu am probleme.
Vreau să previn cocoșarea spatelui, că sunt tânăr și frumos deocamdată dar mă tem că dacă stau prea mult aplecat s-ar putea să rămân așa happy

| RxTx a răspuns (pentru Allemando):

Asta imi aduce aminte de un anunt :" tânăr frumos masina bmw sofer vila cu piscina salariu mare... Nu caut nimic vreau doar să mă laud"