| MazareanuSephora a întrebat:

Saptamana asta am mers la scoala doar în tricou fara hanorac, fără geaca... Îmi este enorm de clad și când am ajuns în clasa eram toata transpirata. Altor fete mai grăsuțe decat mine le este foarte frig doar în tricou sau și în clasa și eu mor de cald în tricou cu geamul deschis plus ca transpir repede... Este o problema? Mai mereu îmi este cald și simt cum ma sufoc, nu sunt grasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai diabet si fluctuatiile de glicemie dau transpiratii, cand ai hiper glicemie adică glicemie mare transpiri mult î ti este cald de numai poti chiar daca afara este inca răcoare, in schimb cand faci hipo glicemie cand scade atunci ai transpirații reci si tremurat, dar alte simptome in afara de transpirații ai? Ce varsta ai? Mergi sa i ti faci analizele si o glicemie dimineata la prima oră pe stomacul gol sa vezi clar cauza transpiiratiilor de unde vine, sănătate multă, ce clasa esti? Vorbeste cu parintii tai si mergi la medicul de familie luni la prima oră cu buletinul si cardul de sanatate sa ti facă analize, si sa i ti dea trimitere la un cabinet de diabet sa i ti faca o glicemie.

| MazareanuSephora explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am făcut analizele recent și sunt foarte bune.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MazareanuSephora):

Super,dar ce varsta ai? Multumesc.

| NLS a răspuns:

De obicei e semn rău, ar fi indicat sa vizitezi un endocrinolog, sau măcar medicul de familie.
Însă dacă problema asta o ai de când ești, nu e nimic foarte grav (altfel erai deja "dincolo"), probabil ești anemica sau ai alte carente de vitamine și minerale.
Trebuie sa faci obligatoriu analize, asa ca mergi la medic de urgenta.

| MazareanuSephora explică (pentru NLS):

Am făcut analizele și sunt foarte bune.

| Donsavas a răspuns:

Da,este o problemă medicală. Se numeste hipertiroidie. Eu asa sunt de părere. Cred ca ai o tiroida prea accelerată si de aceea corpul tau e mai slab și mai... obosit.
Cere parerea unui endocrinolog!

| crysty1222 a răspuns:

Poate fi si o problema de sanatate sau pur si simplu asa e corpul tau, trasnpiri foarte mult. Am si eu problema asta, mai ales dupa ce merg putin si intru intr-o incapere, incep sa transpir foarte mult pana ma invat cu temperatura din incaperea respectiva, doar ca eu nu ma sufoc, si sunt baiat. Problema asta o ai si acasa cand stai? Ai avut problema asta si inainte sau a inceput de curand? Daca patesti asta si cand stai in casa, cel mai bine ar fi sa-ti verifici temperatura cu un termometru cateva zile la rand sa vezi cam pe la ce temperatura se situeaza corpul tau. Daca problema a inceput recent, ar fi bine sa faci niste analize medicale, doar pentru linistea ta.

| MazareanuSephora explică (pentru crysty1222):

Da o am și acasă o am de mult timp, se mica sunt asa de mică mor de cald și celorlalți le este frig

| crysty1222 a răspuns (pentru MazareanuSephora):

Daca problema asta o ai cand esti mica, inseamna ca asa e corpul tau. Dar poti face si niste analize de rutina ca sa excluzi si alte probleme.

| T3AjutDacaVr3i a răspuns:

Poate fi o problema de sanatate. Poti sa incerci sa te duci la doctor, la un spital de stat pentru a nu plati consultul, si, sa vada domnul/doamna doctor daca ai vreo problema. Daca uneori se intampla sa nu mai poti sa respiri sau respiri foarte greu, probabil este astm sau alte boli legate de plamani. Incearca sa nu mai stai in fumul de tigara.
Si, pentru transpiratie, ai putea merge la doctor, dar pana atunci sa iti cumperi un deodorant ca sa nu fii exclusa din grupul tau de prieteni.
Asta este tot ce pot spune despre problema ta. Cel mai indicat este sa faci un consult medical.
O zi frumoasa!