| Scarbo a întrebat:

Schizofrenia hebefrenica e acelasi lucru cu schizofrenia maniaco-depresiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu exista ''schizofrenie maniaco-depresiva'',poate boala bipolara sau schizoafectiva. Schizofrenia este o ''rupere'' de realitate. Respectivul suferind,bolnav cum este considerat,manifesta o pierdere a contactului cu cei din jur,nu mai socializeaza si are o gandire anormala,adica o gandire cu totul diferita de cea a omului din zilele noastre. Poate avea o gandire complexa,cu mult peste mintea umana sau o gandire super limitata care il inferiorizeaza si dezavantajeaza in societate. Spre deosebire de bolile neurologice,aceasta boala,chiar daca este considerata cea mai grava boala psihica si de multe ori fiind tratata precum o afectiune cronicizata,ea se poate vindeca,acceptandu-se intai,din partea bolnavului starea in care se afla acesta, mai apoi incercandu-se a se schimba gandirea pentru a ajuta spiritul sa evolueze avand ca rezultat echilibrul spiritual(vindecarea in sine).
Societatea considera a fi aceasta o boala, insa in aceste stadii, omul este cuprins de ego si incearca din rasputeri sa il dizolve si sa evolueze spiritual cum ceilalti, desi par in regula, nu au sansa asta.

| Scarbo explică (pentru Donsavas):

Schizofrenia maniaco depresiva si tulburarea bipolara sunt sinonime.

| Donsavas a răspuns (pentru Scarbo):

Ti-ai dat singur raspunsul. De ce ai mai pus intrebarea daca tot tu ma corectezi?
Mai apoi, de ce te intereseaza toate astea? Esti rezident la psihiatrie?

| Scarbo explică (pentru Donsavas):

Sufar de schizofrenie maniaco-depresiva ( diagnostic dat de psihiatrul meu ), informandu-ma am ajuns la concluzia ca schizofrenia hebefrenica este cea mai severa forma de schizofrenie. Schiz maniac-dep are cam aceleasi simptome cu ale schiz hebefrenice. Vreau un raspuns serios si clar, sunt una si aceleasi lucruri?

| minrest a răspuns (pentru Scarbo):

Psihoza maniaco depresiva eun alt nume al tulburarii bipolalare. Iar hebefrenia e un nume mai vechi al schizofreniei.

| Donsavas a răspuns (pentru Scarbo):

Ce zici daca am vorbi noi doi in privat,nu aici? Am putea dezvolta subiecte cu mult mai interesante.
In schizofrenie apar halucinatiile sau bine zis,credintele false,in mania bipolara,tulburarile de perceptie sunt provocate cel mult de un drog. Da,intr-adevar,sunt sinonime partiale. Mai exact, ori ai una,ori ai alta. Daca ai halucinatii e schizofrenie, daca nu, e doar manie cu depresie. Nu stiu cu ce te ajuta toate aceste diagnostice, sincer. Poti discuta cu mine, sunt terapeut si cred ca te-as putea ajuta. Medicatia nu inseamna totul in tratarea bolilor psihiatrice.

| minrest a răspuns (pentru Donsavas):

Draga Don, unele explicatii competente date de tine mi-au fost de mare folos, dar eu credeam ca schizofrenia si psihozele in general nu sunt vindecabile. Daca vrei sa ma trimiti la un material stiintific care sa prezinte un caz de schizofrenie vindecata, m-ar interesa sa il consult. Te salut cu respect.

| Scarbo explică (pentru Donsavas):

Ne vedem pe privat atunci, ma poti gasi de asemenea la id-ul cludiu5net@yahoo.com.

| Donsavas a răspuns (pentru minrest):

Nu am facut cursul de psihiatrie, sunt in anul 2 la medicina,ma ocup doar de partea teoretica deocamdata. Avand in vedere faptul ca ajut de mult timp oamenii aflati in psihoza,ca specialist in psihoterapie, pot spune ca ii cunosc chiar bine. In fiecare psihotic sau simplu nevrotic am vazut un potential de autovindecare psihica, cu efort din partea lor si putina stimulare de la cei din jur. Avand in vedere ca sunt o persoana credincioasa(cred in Divinitate, indiferent de cultul sub care se prezinta) tin sa cred ca speranta moare ultima(odata cu omul) iar incercarea nu are moarte niciodata! Trebuie sa crezi in primul rand. Nu ai trecut peste pasul asta, ce sa vezi, nu vei trece niciodata peste nimic altceva fara sa crezi. Numai bine iti doresc!

| Donsavas a răspuns (pentru Scarbo):

Nu mai folosesc yahoo messenger de mult timp, imi pare rau! Putem discuta pe chat-ul acestui site, daca doresti.

| minrest a răspuns (pentru Donsavas):

Am inteles acum. Multumesc.

| Scarbo explică (pentru Donsavas):

Cum doriti.