| 334499 a întrebat:

Se poate diagnostica inainte de nastere daca un copil are sindromul Down?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Se face intai (in saptamanile 14-16) triplul test, care arata daca exista risc crescut de sindrom Down si alte cateva boli congenitale. la femeile cu risc crescut, se face apoi amnioceteza (se scoate putin lichid amniotic si se studiaza genele fatului). la femeile care refuza amniocenteza (are totusi risc crescut de avort) se fac ecografii 3D si 4D amanuntite care evidentiaza malformatiile asociate cu sindromul Down.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Se poate depista la Triplu test, e scump, costa in jur de 3 mil. dar merita.

mira
| mira a răspuns:

Da.Suspiciunile pot sa apara la ecograf la 2, 3 luni.Pe la 4 luni se extrage lichid din placenta si se obtin date sigure.

| campanario a răspuns:

Din cate stiu eu da. Se fac ceva masuratori fatului, si ceva analize, si in urma acestora se poate afla daca fatul are vreo malformatie sau daca sufera de Sindromul Down happy

lolita
| lolita a răspuns:

Cum a zis brigaela, tin sa precizez doar ca : la amniocenteza ( se extrage lichidul aminotic) sunt sanse de 1% de avort, sansele ca o mamica tanara sa aiba un copil bolnav sunt minime, de 0, 1%. sansele cresc cand exista cineva in familie cu acest sindrom si cand mamica are peste 40 de ani, 50%.

| swet girl 22 a răspuns:

Fatul are acest sindrom inca dim momentul conceperii si este posibila diagnosticarea acestuia...

| sasha a răspuns:

Da, dar cand e mai maricel

| medeeaalex a răspuns:

Nu mai dupa ce nasti poti sti sigur de ce boli sufera daca chiar sufera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca da