| AndreeaM1 a întrebat:

Se poate face tratament cu gentamicina in branula 2 saptamani fara sa fii in spital? Adica sa ai branula la manca tot timpul acasa, la scoala etc si sa te duci tu la o asistenta pe care o cunosti sa iti faca injectiile.Mie mi s-a spus ca e foarte scump, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bianca38 a răspuns:

Da se poate face și eu am făcut o săptămână jumătate gentamicina și am avut branula în mana, doare puțin cei drept te ustura puțin, dar ca.și idee da. poți face Îți spun din propria experiență acum o luna am făcut și eu din cauza unei toxiinfecții alimentare și stat acasă o data la 6 ore, dimineață la 10:00 și seara la 22:00, la o mătușa care este asistenta. Îți spun sincer poți face fără griji. Sper ca răspunsul meu Îți va fi de folos!

9 răspunsuri:
| AndreeaM1 explică:

Mulțumesc foarte mult! Cât timp ai facut si cat ai platit?

| AndreeaM1 explică:

Si pe gentamicina cat ai dat? La asta ma refer.

| AndreeaM1 explică:

Am inteles! Multumesc frumos inca o data!

| AndreeaM1 explică:

Evident ca cu o reteta de la medic. Multumesc!

| Bianca38 a răspuns:

După am scris mai sus am făcut o săptămână jumătate și nu am plătit deoarece am făcut la mătușa mea și am făcut gratis, am dat bani doar pe gentamicina

| Bianca38 a răspuns:

Bineînțeles trebuie sa ai o prescripție medicala ca sa știi câte mg trebuie făcute, sunt sigura ca nu este foarte scump.pentru ca din câte știu nu este ceva foarte dificil de făcut, cel mai bine dacă ai pe cineva din familie sau dacă nu ceva cunoștințe deoarece nu e ceva ce nu ar știi sa facă și cineva care a terminat postliceala

| Bianca38 a răspuns:

Pe gentamicina am dat in jur de 30-40 de lei pe o cutie de 80 mg

| Oana_Oana_1975 a răspuns:

Este adevarat dar iti sugerez sa ii ceri sfatul unui doctor

| George_Marius_1992 a răspuns:

Se poate face daca ai reteta medicala si branula se schimba la 48 de ore, sfatul meu este sa intrebi un asistent medical competent.