| yasminna a întrebat:

Se poate sa-mi fii venit ciclu peste sarcina? De cateva luni bune menstra a venit pe data fixa pe 22 in fiecare luna, luna aceasta a intarziat 7 zile(am presupus ca e sarcina). Ma gandesc ca poate sa fie vorba de ciclu peste sarcina, sau asta sper mai bine zis, numai ca este ca de obocei si am citit ca atunci cand iti vine peste sarcina dureaza mai putin si nu cu cheaguri. Ajutati-ma va rog am facut in a 4 si a 5 a zi de intarziere teste si au iesit negative.Doresc o parere si un sfat. Uneori acestea dau sperante.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca inteleg eu bine tu vrei un copil... din cele spuse mai sus trebuie sa spun ca nu cred ca esti gravida... chiar daca ciclul ti-a intarziat o saptamana, testele de sarcina sunt negative, parearea mea este ca nu esti gravida... este ciclu... ti-a intarziat si atat... eu cand am fost gravida dupa o luna de intarziere a ciclului am facut test si a fost pozitiv, mai precis am facut 3 teste care erau pozitive toate trei... asa ca nu cred ca esti gravida... insa daca mergi la un ginecolog iti va spune cu siguranta daca e sau nu o sarcina... cheagurile in timpul ciclului este un semn de anemie... (sau o problema hormonala) eu zic sa mergi la medicul ginecolog sa te invete cu sa iti calculezi perioada de ovulatie... esteperioada cand poti ramane gravida... de obicei este cu 14 zile inainte sa vina cilul la femeile care au ciclu regulat ...insa sunt lucruri care un ginecolog te poate lamuri... si oricum daca doresti o sarcina mai bine e sa faci o consultatie si niste analize sa fi tu sigura ca esti pregatita pentru bebe...

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista menstra falsa peste sarcina, dar nu 7 luni. Doua teste de sarcina negative in zilele 4 si 5 de intarziere ar trebui sa fie suficiente pentru a exclude o sarcina. ca sa fii absolut sigura, fa-ti maine din urina de dimineata un nou test de sarcina (presupun ca e ziua a 8 a de intarziere). Daca e negativ, nu exista nici un dubiu: nu esti insarcinata, ci s-a produs o dereglare si trebuie neaparat sa te duci la ginecolog cat mai repede pentru a depista cauza. Diagnosticata la inceput, orice chestie se trateaza cu succes.

Bula
| Bula a răspuns:

Testele se fac dupa 2 saptamani.
In cea ce priveste sarcina, trebuia sa te gandesti inainte, daca nu doresti o sarcina si sa folosesti vreo metoda anticonceptionala (ex.prezevativ).
Acum depinde de tine: daca esti insarcinata, poti sa faci un avort si scapi de sarcina sau-ti asumi copilul

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, se prea poate... Lumea e plina de ingerasi, ca la beba! (sa-ti traiasca!)

| beba a răspuns:

Da, se poate sa iti vina ciclul peste sarcina.Asa s-a intamplat la sora mea, nu a stiut ca e gravida pana in luna a 3 a.si acum avem 2 fetite superbehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri Cretisoara.(Ceai sau picaturi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec in momentu de fata prin aceiasi situatie ca tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-a venit ciclul timp de 5 zile s-ar putea sa fiu gravide si tu la fel

| 1976 a răspuns:

Sfatul meu e sa te duci la doctor ca pot fi multe cauze chiar daca te gindesti ca poate sa fie o sarcina tot ce se poate nu ai de unde sa stii asa ca ia face bine si du te la doctor numai amina pina nu e prea tirziu ...ca fiecare organism difera de la caz la caz