| mamamya a întrebat:

Se poate slabi cu cereale?
Daca da cu ce fel de creale cum se numesc si daca le mananc cu lapte? As vrea sa dau jos vreo 3-4 kg oare as putea cu cereale?
Bineinteles si putin sport, Si cam cat dureaza?
Trebuie mai multe cutii de cereale?
Si la cat timp mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Dieta cu cereale este o dieta relativ nou aparuta, care promite sa te ajute sa dai jos pana la trei kilograme in doua saptamani, fara sa te infometezi, ba chiar dandu-ti posibilitatea sa te bucuri de trei mese principale si doua gustari, in fiecare zi.

Principiul dupa care functioneaza aceasta dieta este simplu - doua dintre cele trei mese principale trebuie sa se bazeze pe cereale, lapte si fructe. Cealalta masa principala trebuie sa fie normala, asta insemnand fie o supa, o salata cu carne la gratar sau orice alta combinatie de legume sau fructe proaspete. Gustarile pot fi si ele compuse din fructe, un baton de cereale, un iaurt sau un pahar de suc de fructe natural cu 2-3 biscuiti dietetici.

Avantajele dietei cu cereale:

- in primul rand, cerealele integrale cu lapte sunt o sursa bogata in fibre, carbohidrati si calciu, iar studiile in nutritie de pana acum au demonstrat ca, in general, calciul provenit din alimente ii ajuta pe oameni sa slabeasca.
- in al doilea rand, mesele regulate, in special micul dejun luat regulat in fiecare zi, ajuta la scaderea in greutate.
- si in al treilea, dar nu in ultimul rand, s-a demonstrat ca inlocuirea unei mese principale cu cereale integrale, poate ajuta la scaderea in greutate intr-un timp relativ scurt.
Dezavantajele dietei cu cereale:

- s-ar putea sa te plictisesti repede de cerealele cu lapte.
- va fi necesar ca a treia masa principala sa fie bogata in legume si fructe, pentru ca organismul tau sa primeasca necesarul de vitamine si nutrienti, pentru o dezvoltare normala.
- daca dupa terminarea dietei nu o sa iti schimbi modul de viata si vei reveni la obiceiuri alimentare nesanatoase, s-ar putea sa te ingrasi la loc.

Ti se potriveste dieta cu cereale?
Durata - Dieta dureaza doua saptamani si este conceputa in primul rand pentru scaderea in greutate rapid, dar si pentru a te obisnui cu un mic dejun sanatos (cereale integrale cu lapte si un fruct) si a te „obliga" sa nu sari niciodata peste prima masa a zilei.

Restaurant - Desigur ca poti merge sa iei masa la restaurant, pentru ca la una din mesele principale, poti consuma orice alimente (sanatoase!). Celelalte doua mese principale vor fi cele cu cereale si lapte.

Cafea - Este permisa o ceasca de cafea dimineata, inainte de micul dejun, dar fara zahar.

Vegetarianism - Da, poti tine aceasta dieta si daca esti lacto-ovo-vegetariana. Daca ai adoptat dieta vegana, atunci poti inlocui laptele normal, cu lapte de soia.

Exemplu de meniu pentru dieta cu cereale:

Dimineata - un bol cu cereale si lapte
- o portocala sau un kiwi
- cafea sau ceai

Gustare - un iaurt

Pranz - legume si carne de vita la gratar
- un pahar de vin alb

Gustare - un fruct

Cina - cereale cu lapte
- cateva migdale

2 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Nu, nu vei slabi mancand multe cereale. Scrie pe o hartie cate kg ai azi, tine doua saptamani dieta cu cereale si scrie pe hartie cate kg vei avea atunci. Vei vedea ca nu ai slabit pentru ca nu poti slabi mancand carbohidrati (glucide). Este ca si cum ai tine o cura de slabire cu ciocolata, doar ca glucidele din ciocolata sunt dimeri in timp ce cele din cereale sunt polimeri.
Nu vei slabi 3-4 kg. In cel mai fericit caz vei ramane la aceeasi greutate daca nu te vei ingrasa.

| zxzx a răspuns:

Fulgi de grau cu lapte degresat.