| anonim_4396 a întrebat:

Se poate vindeca boala Crohn în totalitate? De ce apare mai frecvent la adolescenţi? Prezintă un pericol mare pentru om?
Vreau mai multe detalii despre aceasta.Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Persoana în cauză ar putea deceda dacă are ocluzie intestinală şi nu merge la medic? Ce ar putea provoca această ocluzie?
Care e riscul de a dezvolta cancer?

| Celcareajuta a răspuns (pentru anonim_4396):

Ocluzia intestinala in boala Crohn este considerata urgenta medicala si majoritatea necesita interventie chirurgicala.

Cum apare ocluzia intestinala?
1.Inflamatia este una de dimensiuni mari, in acest caz se poate ameliora prin administrarea de antiinflamatoare
2. Tesutul inflamat (pentru ca boala Crohn reprezinta o afectiune inflamatorie cronica) este inlocuit de tesut cicatricial si astfel se blocheaza partial intestinul (ingreunand pasajul alimentelor)

Alte lucruri importante din carte:
Tratament prin corectarea dietei, medicatie imunosupresiva pentru a controla inflamatia.Renuntarea la fumat este obligatorie.

70% dintre cei cu boala Crohn vor necesita chirurgie in timpul vietii
Riscul de a dezvolta cancer este de 20 de ori mai mare decat in cazul unui om normal. (la 10-12 ani de la debutul bolii)

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

După o perioadă mai îndelungată poate apărea şi ocluzia intestinală :(
Dacă ocluzia intestinală ( este generată de inflamaţia accentuată a intestinului şi ) NU cedează la medicaţie antiinflamatorie, atunci este NECESARĂ intervenţia chirurgicală ( operaţie )!
Dacă nu este tratată corespunzător, poate genera diverse complicaţii care pot duce la deces :(

De asemenea, riscul de cancer este mai mare după o evoluţie de 8-10 ani :
"Este recomandat insa, ca orice persoana diagnosticata cu aceasta afectiune si care are o evolutie mai indelungata de 8-10 ani sa efectueze teste screenig regulate pentru cancerul colorectal. In acest caz, screeningul consta in preluarea unor biopsii de la nivelul intestinului gros, pe parcursul efectuarii unei colonoscopii sau sigmoidoscopii. " - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......onului_554

Multă sănătate.

5 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Nu este vindecabila in totalitate ".[.]are o evolutie lent progresiva ajungand in cele din urma la interventii chirurgicale. Cauza specifica este necunoscuta, dar unii factori favorizanti incriminati sunt fumatul; dieta bogata in glucide; infectia(virusul rujeolic)"( "Elemente de chirurgie generala" ed. Tehnica) da-mi un mesaj daca vrei sa iti trimit poze din carte

| mimi a răspuns:

Boala Crohn este genetica si este declansata la oamenii imuni anormali impotriva bacteriilor. depinde in care faza pentru a afla daca e tratabila sau nu