| delicious a întrebat:

Se pot lua anticonceptionale Marvelon si fara control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. E nevoie de consult ginecologic inainte de a le incepe, apoi dupa 3 luni, 6 luni si 1 an de administrare. Numai femeile inconstiente iau anticonceptionale altfel si toate ajung, in 5-10-20 de ani sa regrete amarnic.

| alessia5158 a răspuns:

Nu! Pentru oricare tip de contraceptiv, este necesara o recomandare care se face in urma unui cosult medical! Aceasta pentru ca organismul uman nu este o masina(el raspunde particular la orice"agresiune"exogena) si, mai mult, anticonceptionalele contin o combinatie in diverse proportii si concentratii intre estrogeni si progesteron, hormoni sexuali feminini de sinteza( cu care nu te poti juca! )

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela a răspuns:

Nu este indicat, trebuie sa fie recomandat de medic.

| smaranditza a răspuns:

E fff important ca anticonceptionalele sa le iei doar la recomandarea unui medic : 1.acesta stie ce este bun sau nu pentru organismul tau
2.trebuie sa fii fff bine informata despre efectele, inclusiv cele secundare si uzul pe temen lung - al acestor pastile!
3. sunt comprimate in compozitia carora intra % diferite a unor hormoni care ar putea sa iti dea peste cap tot corpul sau, chiar sa ajungi la sterilitate secundara; cand vei dori sa ai copii risti sa intampini mari probleme...
concluzia: inainte de a folosi pastilutele, neaparat vizita la medic
(acesta este obligat la secret profesional...)