| anonim_4396 a întrebat:

Seara buna TPU! Am 14 ani si 80kg, 1.75 inaltime si as vrea tare mult sa slabesc!
As dori un program pentru maxim 6 luni sa fiu cu trebuie pentru ca m-am ingrasat mult si nu imi place! As dori un program cu alimente pe care le gasesc in mabazinul obisnuit si un program de sport! Dau funda multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 13 de kg PESTE greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 13 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc foarte frumos, o sa urmez sfaturiile tale si iti multumesc ca m-ai ajutat!:* Ai funda happy Numai binehappy

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

App, cum scap de dependenta de Cola si suc?crying

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu multă VOINŢĂ happy
Treci "pe" apă minerală carbogazoasă sau plată!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Ok mersi:*

| andreeaAndreeaB a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca limonada si scapa de inamic din casa.

| anonim_4396 explică (pentru andreeaAndreeaB):

Oklaughing precis numele meu inseamna lamaielaughing

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

10 răspunsuri:
| andreeaAndreeaB a răspuns:

Buna iti recomand programul 3s ( supla, satula si sanatoasa ) e usor de tinut e de 6 sap. dar nu trebuie sa ti neaparat dieta poti sa mananci mai sanatos. Daca esti interesata te astept cu intrebari. Pe curand.

| anonim_4396 explică (pentru andreeaAndreeaB):

Buna, ai putea sa-mi spui in ce consta aceasta dieta?happy
P.S Sunt baiattongue