| emilia21 a întrebat:

Si as mai avea o intrebare, de 2 saptamani, imi tot curge sange(ciclu) si nu pot sa-mi dau seama de la ce poate porni aceasta cauza, mie tare frica sa nu fie ceva grav, si pana maine cand ma duc sa fac analize, as vrea sa stiu cateva pareri, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Emilia... stiu prin ce treci de aceea iti spun sa nu te sperii... nu stiu cati ani ai... din elmilia 21 presupun ca ai 21... ceea ma duce la gandul ca poate fi vorba de o dereglare hormonala... elimini si cheaguri? de obicei eliminarea de cheguri in timpul ciclului, ciclu neregulat ba ca nu vine ca nu trece este semn al unei dereglari hormonale, anemie... eu cred ca e o dereglare hormonala intre estrogen si progesteron... trebuie sa mergi cat mai repede la ginecolog... nu la medicul de familie ca nu are ce sa iti faca... mergi la un ginecolog... o sa iti dea niste medicamente sa opreasca sangerarea si probabil iti va prescrie niste anticonceptionale... ca si analize nu ar strica sa mergi la un endocrinolog asta daca cauza sangerarii este un hormonala... dar ciclul prelungit poate fi un semn a unui fibrom uterin, sau ceva mai grav... totul e sa mergi la medic... eu ma confrunt cu aceasta situatie ...si eu am probleme cu cilul... este neregulat si asta din cauza ca in timpul sarcinii am pus prea multe kg pe mine... sa stii ca si kg in plus pot duce la asemenea tulburari hormonale... si mie mi s-a intamplat sa imi vina ciclul si sa numai treaca nici dupa 2 saptamana... am fost la ginecolog... mi-a oprit sangerarea cu niste picaturi (nu spun ce ca sa mergi la medic sau daca vrei eventual pe privat)... apoi mi-a prescris niste anticonceptionale si de atunci sunt ok... insa tin cura serioasa de slabire pentru ca stiu ca nu o sa fiu in regula decat dupa ce voi slabi suficient cat sa permita organismului meu sa isi revina... asa ca Emilia draga capul sus si nu te speria... e ffff important sa actionezi repede pentru ca deja ai pierdut destul sange... mergi cat mai repede la ginecolog... el este singurul in masura care sa te ajute... multa sanatate

14 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Anexita poti face de la o raceala zdravana netratata, o infectie cu chlamidia, gonorea (boli cu transmitere sexuala sau nu numai) ...imi pare bine ca ai fost la medic si ca totul se va rezolva in curand... multa sanatate

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Multa sanatate si ai grija de tine, fiica mea a facut o anexita in urma unei raceli puternice.

| elena a răspuns:

La doctor, in situatii de genul acesta nicio parare de-a noastra nu te va ajuta, specialistul iti spune pe loc despre ce este vorba fara sa faci analize. Mai ai timp si astazi sa mergi la specialist, chiar la o policlinica cu plata.

| elena a răspuns:

Revin...este foarte grav ca de doua saptamani sa ai scurgeri ca la ciclu, nu iti dai seama ca pierzi sange? Vrei sa cazi din picioare, cum rezisti oare? Ochii si organul genital inainte de toate, acoda-le atentia necesara in egala masura, dar parca primeaza totusi organul genital, hai fuguta la doctor!

| elena a răspuns:

Revin...este foarte grav ca de doua saptamani sa ai scurgeri ca la ciclu, nu iti dai seama ca pierzi sange? Vrei sa cazi din picioare, cum rezisti oare? Ochii si organul genital inainte de toate, acoda-le atentia necesara in egala masura, dar parca primeaza totusi organul genital, hai fuguta la doctor!

| elena a răspuns:

Revin...este foarte grav ca de doua saptamani sa ai scurgeri ca la ciclu, nu iti dai seama ca pierzi sange? Vrei sa cazi din picioare, cum rezisti oare? Ochii si organul genital inainte de toate, acoda-le atentia necesara in egala masura, dar parca primeaza totusi organul genital, hai fuguta la doctor!

| elena a răspuns:

Revin...este foarte grav ca de doua saptamani sa ai scurgeri ca la ciclu, nu iti dai seama ca pierzi sange? Vrei sa cazi din picioare, cum rezisti oare? Ochii si organul genital inainte de toate, acoda-le atentia necesara in egala masura, dar parca primeaza totusi organul genital, hai fuguta la doctor!

| elena a răspuns:

Revin...este foarte grav ca de doua saptamani sa ai scurgeri ca la ciclu, nu iti dai seama ca pierzi sange? Vrei sa cazi din picioare, cum rezisti oare? Ochii si organul genital inainte de toate, acoda-le atentia necesara in egala masura, dar parca primeaza totusi organul genital, hai fuguta la doctor!

| gabimaris a răspuns:

Heeeeei, nu mai sta, hemoglobina ta este foarte scazuta! mergi la medic!

| maria a răspuns:

Draga Emilia, cred ca trebuie sa mergi la medicul de familie cat mai curand si sa iti dea o trimitere la un medic specialist: fie la un ginecolog, fie la un endocrinolog. S-a creat un dezechilibru in organism.Ai grija sa mananci bine ( friptura gratar, ficatei, legume si lactate), sa te hidratezi bine si sa mergi la medic cat mai repede cu putinta.Curaj.Ai grija de tine si nu mai amana, caci trebuie sa avem grija de sanatatea noastra. Fara ganduri rele si primejdioase, gandeste-te pozitiv ( poate ai racit, poate e un dezechilibru cum am mai spus, poate este o problema hormonala sau alt motiv medical). Nu iti face griji dinainte.Mergi cu mama sau vreo prietena la medic ca sa poti prinde mai mult curaj.

| emilia21 explică:

Multumesc maria pentru sfaturi, tare as vrea sa fie doar o raceala, dar nu cred, ma doare numai spatele, alte simptome nu am. si este si prima oara cand patesc asa ceva!

| emilia21 explică:

Buna din nou, am venit de la doctor, si mi-a spus ca am anexita microchistica, si ca nu e ceva grav, mi-a dat niste anticonceptionale, si ar trebui sa mi se opreasca, dar nu inteleg de unde provine anexita asta, voi stiti? va multumesc

| emilia21 explică:

Nu am nici o boala grava, mie doctorita mi-a spus de la o raceala, dar ma gandesc daca nu o tratez poate avea urmari grave, e adevarat ca poti ramane infertila toata viata, si nu poti face copii? am uitat sa mentionez ca acum doi ani am avut o sarcina extrauterina, si poate o fi de la ea, nu stiu ce sa cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema... o prietena de-a mea a fost acum ktva timp la ginecolog avand o problema asemanatoare... i s-a spus ca putea face ...ceva de genu k nu mai poti face copii :-ss