| bleu2 a întrebat:

Bunaaa TPU! scuzati categoria dar dupa mine asta e cea mai accesata laughing, am si eu o intrebare, deci sunt fata si maine trebuie sa merg la piscina dar s-ar putea sa-mi vina menstruatia mai repede de obicei mie imi pe 10, dar acum nu, nu-mi dau seama daca e ciclu dar am cateva picatele de sange pe tampot si am aproape 15 ani nu am folosit niciodata OB, ce se poate intampla dac merg la piscina? eu nu prea sunt obisnuita cu menstruatia adica mi-a venit acum 2-3 luni deci ...prietena mea a zis ca daca stau in apa nu-mi mai curge dar nu stiu ce sa zic... va rog raspuns urgent, a da funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Una din primele reguli de igiena este aceea ca nu intri niciodata in piscina in timpul menstruatiei, chiar daca porti OB. Poti intra in apa marii, care este sarata si multa, dar nu in piuscina (o vei murdari si ii vei pune in pericol pe toti cei care folosesc piscina). Asdar, daca mergi, vei sta obligatoriu numai pe mal, nu vei intra in apa. In apa iti curge la fel de tare sau chiar mai tare si OB-ul se imbiba rapid cu apa, asa ca trebuie sa iesi la amxim 20-30 de minute sa te schimbi (asta la mare). Mici picaturi de sange vor trece pe langa OB, ceea ce intr-o piscina se va vedea si ii av pune in periocol pe toti (asa cum ai invatat la scoala, sangele este cel mai septic). Nu ai voie sa intri in piscina daca ai infectii pe piele, daca esti la menstruatie si nici nu ai voie sa urinezi in piscina.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca e pe ciclu nu intra in apa desi daca apa e rece opreste orice scurgere urina, ciclu etc

| neutrino a răspuns:

Tu doresti sa ne faci sa nu mai mergem niciodata la o piscina?

| gingergirl1 a răspuns:

Eu zic sa te duci, dar nu intrii in apa, stai la soare etc, aa si poarta niste pantaloni scurti

| savunicusor a răspuns:

Sincer iti zic du-te la piscina chiar daca vine. intra in apa si stai acolo ceva timp.