| geoconda a întrebat:

Simt amețeală, schimbari de dispozitie din bine in rau, oboseala, dureri de stomac si toate astea din cauza căldurii excesive. Voi cum faceti fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e de vină căldura, ci lipsa ta de motivație. Ia un prosop ud și pune-l pe cap.

| Mosotti a răspuns:

Eu am dat drumu la aer condiotionat si am rezolvat problema. Iar pe afara ies mai rar.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

Păi și ce faci toată ziua în casa?

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Pai nu-mi ajunge ziua:
emisiuni, documentare, filme, jocuri pe calculator, mai fac o editare video, audio, mai fac filmulete cu efecte speciale, o programare asa de amuzament, mai lucrez la fizica probleme, un sudoku, mai socializez cu prietenii, mai stau pe forumuri, mai dau drumu la elicopteru cu telecomanda si-l zbor prin casa, deci am multe de facut.
Afara chiar am putine de facut, dar ma mai plimb cu un prieten din cand in cand, mai tragem cu pistolul airsoft in sticle.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

Cati ani ziceai ca ai? laughing
Poate stai la oraș și de aia

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Am 43 ani jumatate. Ca la tara ca la oras, acasa as fi avut tot aceleasi preocupari si nu conta altceva. Iar de plimbat ma puteam plimba si la tara si la oras, si sa trag in sticle.

| Sophieka a răspuns:

Din fericire nu am probleme in sensul ca nu mi se face rau.
Iti pot sugera niste remedii mai naturiste... Pe mine si in general pe mai toti, ajutorul natural este menta (mentolul).
Menta este mana dreapta pentru dureri stomacale, greata, nas infundat, respiratie grea, caldura excesiva, ameteli si greturi.

Exista de cumparat in farmacii naturiste si online, apa de menta care vine sub forma de spray. Este eficient si revigorant.
Mai poti bea si ceai de menta indulcita cu miere.
Daca respiri greu, iti recomand un ulei esential de menta... Il pui la nari si inhalezi usor din el, fara sa aplici in nas sau pe piele. Sau poti pune 2-3 picaturi pe o batista si batista sa o pui la nas.

Mai este foarte eficient si gelul de dus de Menta. Te racoreste foarte bine.

| Alverto a răspuns:

In ce zona stai? Urbana sau rurală?
Depinde de mărimea camerei in care stai, mica=căldura mai mare, mare=căldura mai mica.
De ce nu bagi un ventilator ceva? Nu e bine sa stai așa. S-ar putea sa ai ceva mai grav, nu de la căldură neapărat. Daca se agraveaza e bine sa mergi la medicul de familie sau sa îl suni.

| geoconda explică (pentru Alverto):

Zona rurală. De câteva zile sunt așa. Adică, nu pot să fac nimic, îmi vine parcă o stare de leșin.
O să iau ventilatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidratează-te bine, minim 3 litri, de preferat apa, si sa fie rece.
Sa faci dus cu apa rece dar nu foarte rece, pe corp doar.
Poți cumpăra și câteva felii de lubenita și sa le pui la frigider, când simți ca, căldura te sufoca atunci consumi lubenita și te vei revigora, și ceaiul rece ajuta, este eficient.
Dar din ce ai descris tu pare a fi depresie, sau chiar sa devii bipolar/bipolară!
La mine e teroare cu căldura și nu am probleme de genu ', sa trec de la o stare la alta, pari a fi instabil psihic /emoțional, dacă durează mai mult de o săptămână vizitează un specialist.
Eu îți sugerez și sa consumi multe legume și fructe, sa renunti la fast food, dulciuri, sucuri Carbogazoase, prăjeli și mâncare procesata /grasa.
Pe lângă astea te-ar ajuta și complex de magneziu foarte mult sa te pui pe picioare.
Evita alcoolul și cafeaua o perioada.

| geoconda explică (pentru anonim_4396):

Caldura ma moleseste. Sunt față. Nu beau cafea deloc, nu îmi place. Dulciuri si grăsimi nu mănânc ca sunt la dietă. Nici sucuri nu beau. Mersi frumos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru geoconda):

I-ați un ventilator de pe eMAG, și scapi relativ de probleme dar dacă persista și când nu e cald; atunci ar trebui sa îți pui niște semne de întrebare privind instabilitatea psihica.
Pe mine ma demolează căldura, am 20 de kg în plus, deci și probleme mici cu respirația când depun efort și nu mi se schimba brusc starea de la rău la bine sau invers.
Mi-am dat seama ca ești fata, nu are importanta sexul cu bolile psihice.
Sa speram ca e de la căldura. Cu un ventilator ok, te-ai scos.

| EcceHomo a răspuns:

Eu mi-am scos în curte, sub salcia pletoasă, un lighean cu apă rece în care să îmi bag picioarele și un scaun rudăresc pe care să mă așez.
Tu în ce ți-ai băga piciorele, dacă ai vrea? happy

| geoconda explică (pentru EcceHomo):

În nimic. Îmi fac duș direct. laughing

| joghu22 a răspuns:

Sigur, asta mi se intampla si mie, este foarte cald! Incearca sa te hidratezi mai mult si sa nu stai la caldura.

| geoconda explică (pentru joghu22):

Beau si 2 litri, degeaba. Caldura asta imi provoacă si anxietate. Nimic nu pot să fac! Ma doare si stomacul