| Gsix a întrebat:

Simt ca o iau razna, toti pe care-i cunosteam s-au schimbat si acum ma judeca, ce sa fac?! simt nevoia sa bat, sa omor, sa tai, ma dispera cu judecatile lor neintemeiate si cu faptul ca toti imi zic ca m-am schimbat doar eu cand eu sunt tot ala, numai stiu ce sa fac, innebunesc pe fond nervors!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bishop a răspuns:

Si de ce mai vrei sa ai de aface cu astfel de persoane? Adica serios acum, cu ce te ajuta? Cu nimic. N-ai nevoie sa te tii dupa oamenii care nu te inteleg si nu te accepta dupa felul in care esti si te judeca. Toti ne schimbam, s-or fii schimbat ei, dar te-ai schimbat si tu. Asta nu inseamna neaparat ca te-ai fii schimbat in rau. Probabil vezi si intelegi lucrurile mai clar acum, iar lor nu le convine asta. Strange-i pe toti si spune-le ce ai de zis, o sa iti dea explicatii si o sa-ti ceara explicatii. Vor da motive si scuze cel mai probabil, cauza principala fiind tu, incercand sa arunce 'vina' pe tine. Explica-le cum vezi tu lucrurile, punctul tau de vedere si spune-le ce fel de persoana esti cu adevarat daca nu si-au dat seama inca.
Nu are rost sa te tii dupa unii ca un catelus pentru ca ti-au fost 'prieteni' candva, oamenii se schimba, in bine sau rau. Intreaba-i direct care le e problema, daca nu le place compania ta si de ce si spune-le ca nu mai are rost sa fiti prieteni daca continua asa.

| BiuL a răspuns:

"What Others Think of You is None of Your Business" - ce cred altii despre tine nu e treaba ta. Un citat adevarat, e drept ca e greu de pus in aplicare, insa daca reusesti cu siguranta viata ta va fi mai usoara si fericita. Si eu de multe ori ma supar daca cineva nu ma place sau ma apreciaza dar stiu ca e o prostie pentru ca pana la urma nu poti multumi pe toata lumea, oamenii si gusturile lor sunt diferite.
Cauta oameni cu aceleasi interese si activitati ca si tine, care sa nu te judece, prietenii adevarat te plac si te accepta asa cum esti. Cei despre care vorbesti nu iti sunt prieteni ci doar niste oameni nemultumiti de propria viata si de aceea isi dau cu parerea despre tine, caci probabil viata lor e mai plicisitoare. Ignora-i da-i incolo chiar nu are nici un rost sa iti strici buna dispozitie pentru un oarecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te-ai schimbat, nu o-i mai fi iesit din casa, ai stat numai la calculator, sau. ai gasit un joc si continui mereu acel joc in loc sa iesi cu prietenii, sau ai gasit un coleg care iti da bani, sau v-ati imprietenit foarte bine, ai castigato suma de bani si acum te dai mare, exista mai multe chestii prin care zic prietenii tai ca te-ai schimbat, incearca sa ii intrebi in ce fel te-ai schimbat macar sau la ce te-ai schimbat happy

| Gsix explică (pentru anonim_4396):

Ies mereu din casa, ei ies pe ascuns si nu ma anunta si dau de ei in diferite locuri, si nu, nu am facut niimc din ce ai presupus tu, daca am zis ca eu am ramas tot eu, asa este

| Mikhtarian a răspuns:

Prejudecatile nu sunt bune.
De ce sa te enervezi,cand poti bine sa taci, ca sa numai iesi in evidenta?
Fi tu insuti, traieste viata, te poti imbolnavi grav pe sistem nervos, si..nu cred ca ai vrea.

| RosyInferno a răspuns:

Ia-o usor, tipule!laughing In primul rand, ia-i pe toti la o bere ceva si intreaba-i ce s-a intamplat, de ce cred ei ca te-ai schimbat, cum te-ai schimbat blabla. Apoi incearca sa te analizezi tu si vezi ce-ti iese. Pune ideile cap la cap si pana la urma, tot iti va iesi ceva. A! Si nu mai turba!laughing Daca turbezi, nu vei reusi sa faci nimic.

| Bianca888 a răspuns:

Nu trebuie sa ii mai bagi in seama, daca acum te vorbesc de rau inseamna ca nu ti-au fost prieteni adevarati niciodata. Viata e ca o C*U*R*V*A si nu trebuie sa te intereseze parerile celorlalti, pe aceasta lume doar tu si fericirea ta contati. Persoanele care te barfesc probabil vad in tine ceea ce ei nu vor fi niciodata. Tu trebuie sa fii indiferent cu ei si sa le arati ca iti poti depasi granitele. Astea sunt doar niste obstacole in calea fericirii tale. Sper ca te-am ajutat.