| mariazet45 a întrebat:

Sotul meu a facut analizele anuale la serviciu si i-a iesit TGP[alt, alat]=120valori de referinta fiind 5-42, mi se pare exagerat de mare, in afara de asta mai are colesterol=253valori de referinta 70-220, stiti cumva ce insemna aceste analize rele si ce as putea sa-i dau pentru remediere? Are proleme doar cu stomacu in fiecare dimineata vomita si are stari de somnolenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are colesterolul marit dar nu foarte mult, va trebui sa nu manance grasimi, prajeli si sa ia ceva medicamente pentru scaderea acetuia (i le va recomanda medicul de familie sau cardiologul). Valoarea TGP mare indica o suferinta hepatica de tip cronic. Ori are o hepatita virala B sau C, ori o hepatita toxica (este expus profesional la toxice sau este consumator cronic de alcool), ori una metabolica (secundara unui diabet sau obezitatii). Mai sunt si alte cauze, dar acestea sunt cele mai frecvente. Daca nu se stie cu nici o boala hepatica va trebui sa faca investigatii suplimentare pana va sti ce-i determina citoliza hepatica. De asemenea are nevoie de regim: fara alcool, prajeli, grasimi animale, medicamente hepatotoxice.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Din moment ce a facut analizele la serviciul ar trebui sa fie interpretate de medicul de intreprindere sau de cel de familie. In mod normal daca are probleme in fiecare dimineata - poate avea gastrita, ulcer... sau alta boala care necesita tratament. Oricum este preferabil sa mergeti la un medic.

| mariazet45 explică:

Va merge luni la medic, dar a venit cu analizele acasa si sunt foarte curioasa ce poate avea

| mariazet45 explică:

Da, este expus la mediu toxic, deoarece lucreaza cu sursa rdioactiva, cred ca asta e motivu, nu are probleme cu alcoolu. Sper sa ajunga de data asta la medic pentru ca este foarte greu de convins, aceste analize sunt facute de unitatea la care lucreaza si sper ca este mai interesat sa mearga la medic. O sa vina medicu la serviciu de fapt altfel nu ar ajunge la medic.