| mariazet45 a întrebat:

Sotului meu de vreo cateva zile ii cateva zile ii curge sange din nas si nu imi dau seama de ce. In urma cu un an i sa infundat o nara, a facut un pic de bubita si ii mai curge de acolo cand voia sa ia cojita aia. Dar acum mi se pare ca a inceput prea des mai devreme zicea ca a inceput sa il doara capu. NU -L POT CONVINGE SA MEARGA LA MEDIC. Stiti cumva ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Hipertensiune arteriala, daca are tensiune e f posibil sa ii porneasca sangele din nas de aceea, insa poate e dupa o raceala si a folosit mult picaturile pentru nas, poate are polipi nazali, problema mai grava poate fi accident vascular cerebral... totusi ar fi bine sa il convingi sa mearga la dr ...la medicul de familie macar... pistaxisul poate avea multee cauze... dar poate fi si un simptom la ce urmeaza... daca nu trece nici zilele care urmeaza trebuie sa gasesti ceva cu ce sa il convingi sa mearga la medic... sanatate multa

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar putea sa fie o criza de hipertensiune arteriala. Trebuie neaparat sa mearga la medicul de familie. In locul vasului care s-a rupt in nas se poate rupe un vas de sange in creier (daca e hipertensiune).

tundenana
| tundenana a răspuns:

Epistaxis... scuze...

tundenana
| tundenana a răspuns:

Am cautat sa vad ce mai gasesc ca si cauze... cele scrise jos le stiam eu... mai ales ca eu sunt hipertensiva si mi se intampla si mie sa imi curga sange din nas... si uite ce am gasit...

Exista doua tipuri de epistaxis, anterior si posterior, in functie de locul de origine al sangerarii. Daca epistaxisul este anterior sangerarea provine din septul inferior (peretele ce desparte cele doua fose nazale). Numita si zona Little aceasta parte a nasului contine o vascularizatie bogata care poate fi usor lezata.
Principalele cauze ale epistaxisului anterior sunt:
- zgarierea mucoasei nazale datorita unei unghii ascutite
- suflarea cu putere a nasului
- o lovitura usoara in nas
- raceala sau gripa
- nas infundat sau uscat, determinate de obicei de o infectie
- altitudinea mare
- folosirea excesiva a decongestionantilor nazali
- folosirea excesiva a cocainei.
De cele mai multe ori copiii au epistaxis anterior care poate fi tratat cu usurinta la domiciliu.

Daca sangerarea este mai severa, iar sangele vine dintr-o zona mai inalta a nasului, se numeste epistaxis posterior si poate necesita interventie medicala pentru oprirea sangerarii. Epistaxisul posterior este mai frecvent la adulti decat la copii.
Alti factori de risc pentru epistaxisul posterior pot include:
- interventie chirurgicala recenta la nivelul foselor nazale
- tensiune arteriala mare sau crescanda
- deficienta de calciu
- boli precum insuficienta cardiaca, anomalii ale venelor, leucemia sau hemofilia
- tulburari de coagulare a sangelui (pot fi ereditare)
- anumite medicamente cum ar fi aspirina, medicamente recomandate in artrita si anticoagulantele (medicamente care impiedica coagularea sangelui cand aceasta nu este necesara)
- expunerea la substante chimice iritante
- prezenta unei tumori in cavitatea nazala.

sanatate

tundenana
| tundenana a răspuns:

De putut se poate dar nu cred... de ce sangerarile au inceput dupa ce a dat cu capul? mai asteapta cateva zile si daca tot nu inceteaza il lamuresti tu cumva sa mearga la medic, trebuie... vezi tu zilele astea cum va fi... sanatate va doresc

cristian
| cristian a răspuns:

Sa nu fie cumva din cauza hipertensiunii arteriale.Ar fi totusi bine sa treaca pe la medicul de familie.In caz de complicatii o sa regrete mult.Este posibil sa faca accident vascular cerebral si sa ramana imobilizat la pat. El este liber sa aleaga ce vrea...

| mariazet45 explică:

Nu are tensiunea mare. Nu a avut niciodata mai mult de 12 cu 7, si are 1, 84 m, 90 de 89 de kg, 51 de ani nu este bolnav cu inima, dar da a folosit de cateva ori un spray nazal olinth e o solutie slaba pentru copii intre 2 si 6 ani, ia dat-o fina mea dupa ce ei i s-a desfundat nasu. A pufait cu el de vreo 10 ori dar in timp. Mai curge sange din nas si din alte motive in afara de accident vascular?/

| mariazet45 explică:

Tundenana iti multumesc pentru lamuriri un pic m-am linistit ca ma gandesc ca este tot de la nara aia infundata si chiar sper sa fie de acolo pentru ca mi-am amintit ca zilele trecute s-a lovit la cap in beci, a dat cu capu de un prag de sus el fiind destul de inalt, si il durea exact in moalele capuilui, i-am pus gheata dar nu a stat prea mult cu ea ca avea treburi pe afara, poate avea vreo legatura?

| floriboldea a răspuns:

Convingetil sa-i faca analizele poate fi anemie