| cory_1065 a întrebat:

Spre exemplu luna trecuta mi sainceput pe data de 6 luna sta se va incepe pe sapte sau opt, simptoamele sunt prezente, dureri si asa mai departe, minstruatia trece destul de normal, fara dereglari, imi e frica sa merg la doctor, imi e fff frica.si nici nu stiu la ce sa ma gindesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta nu inseamna nimic. data menstruatiei nu se calculeaza in functie ed ziua lunii, fiindca lunile au durate diferite, asadar o menstra acre vine in fiecare luna pe data de 6 (de exemplu) este neregulata, ciclul mentrual avand cand 30 cand 31 de zile. Tu trebuie sa calculezi durata fiecarui ciclu menstrual. El incepe in prima zi de sangerare si se termina in ultima zi inaintea unei noi sangerari (numeri pur si simplu zilele pe calendar). Asa vezi daca menstra iti intarzie sau nu.
De ginecolog nu ai motive sa te temi. Probabil esti foarte mica inca si de aceea. Vei vedea ca la un moment dat vei decide sa-ti incepi viata sexuala si atunci ginecologul va fi o prezenta obisnuita in viata ta. Iti vei alege un medic la care vei merge regulat incepand din prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi la intervale de 6-12 luni. Si vei vedea ca nu ai de ce sa te temi. Ginecologul te priveste ca pe un pacient, nu ca pe o femeie si este lipsa de minima educatie sa crezi altceva.