| dyya888 a întrebat:

Stie cineva cum putem scapa de negi? Ma refer la tratamente naturale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Am avut si eu negi si i-am tratat asa...
Tratamente naturale: -Rostopasta (este foarte buna insa apara primavara-vare)
- Nucile acelea verzi, inainte sa se coaca, dai cu putina coaja verde
Dar pentru ca nu e inca sezonul lucrurilor naturale ai putea sa incerci si: (De la CATENA) intrebi de plasturi pentru negi (mie 2 pachete au fost de ajuns) sau poti sa incerci si Cliopharma care incheata negul.
Bafta.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Metoda de tratament cea mai sigura consta in cauterizarea acestora. Aici gasesti o lista cu tratamente naturiste posibile, dar ale caror rezultate nu sunt garantate. http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-negi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa tare.chestia aia cu care tiganii caldarari spoiesc tigaile si baliile din tabla.ori il tai cu par de cal.un fir de par din coada unui cal.il legi si strangi in fiecare zi cat suporti.

| LDCCristi a răspuns:

Naturale zici hmm:
1)Rostopasca (te dai cu sucu ala galben)
2)In fiecare seara te dai cu zeama de lamaie
3)Te dai cu coaja aia verde de la nuci(cand ies)