| Simion_Daniel_2001 a întrebat:

Stie cineva vreo solutie pentru a scapa de depresie?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Depinde la ce nivel este. Daca este prufunda mergi la psihiatru-primesti tratament medicamentos si vei face si psihoterapie. Si fa-ti un program de activitati zilnice pentru a nu sta intr-un loc si sa te tot gandesti negativ.

| Simion_Daniel_2001 explică (pentru ElenaSA):

Cum ce nivel? nivel de iubire, evident.

| ElenaSA a răspuns (pentru Simion_Daniel_2001):

Daca este vorba doar de simpla tristete sau deprimare ca urmare a unui eveniment dureros din viata ta, atunci nu este cazul sa mergi la psihiatru...

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSA a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Oare? Nu ai auzi de depresie profunda ca urmare a unui esec intr-o relatie si de nevoia de a merge la psihiatru?

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSA a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Nu este vorba de nebunie aici, ci de cat de dureros este. Daca este atat de dureros inca il impiedica sa isi traiasca in mod normal viata de zi cu zi atunci are nevoie de medic.

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSA a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Intai vezi ce inseamna psihiatru si psiholog si vezi apoi raspunsurile mele. Dar fa acest lucru cu calm, fara sa te enervezi.

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSA a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Hm, lucrez in domeniu. Stiu exact ce vorbesc.

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSA a răspuns (pentru ElenaSA):

Nu zic ca nu ai dreptate, dar intr-un anume moment se strecoara o eroare. Din cauza unor suferinte sentimentale poti sa ajungi la o problema mentala pe care ti-o poti rezolva combinand psihoterapia-pe care o poate face si un psihiatru si un psiholog. Asta nu inseamna ca esti nebun. Iar psihologul nu da sfaturi...

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSA a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Nu a fost cu rautate din partea nimanui, cred. Si eu as fi gandit la fel, poate daca nu lucram in domeniu.

16 răspunsuri:
| PinkIceCream5 a răspuns:

Descarcate spunându-i unui prieten foarte bun sau unui pshiholog ceea ce ai pe suflet asa e cel mai bine! Nb.

| altpacino2015 a răspuns:

Bautura e cel mai bun leac.