| thezbx a întrebat:

Stie cineva daca mai gasesc in Romania si alte sucuri pentru diabetici, altceva decat coca cola zero si pepsi light? Fanta sau schwepps exista? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Sucuri facute acasa la blender sau storcator!

| thezbx explică (pentru RareşTPUro):

Eu am intrebat altceva

| RareşTPUro a răspuns (pentru thezbx):

Pai daca nu exista nimic "natural" in comert? Nu exista suc pentru diabetici care sa existe in magazin. Chiar si alea light, fara zahar sunt degeaba fiindca tot au indulcitori cu chimicale si toate prostiile care nu ii face bine unui diabetic. Singurele sucuri in care stii ce contine cu adevarat sunt cele facute acasa, nu cele din magazine!

| RAY a răspuns (pentru RareşTPUro):

Alea facute chiar acasa contin prea multa glucoza fructoza, care glucoza, fructoza mareste insulina brusc atat de rapid incat un suc 100% natural e mai nesanatos ca coca cola pentru un diabetic, sucul de fructe nu-i bun pentru cine are diabet

| thezbx explică (pentru RareşTPUro):

Dupa cum spuneam nu cautam ceva natural, cautam sucuri fara zahar in comert, nu acasa. dupa cum iti spune si RAY26TM, sucurile facute acasa nu sunt neaparat bune pentru un diabetic, pentru ca fructele contin multa glucoza fructoza si altele. daca nu stii sau nu ai de gand sa raspunzi pe subiect, nu mai raspunde ca sa te afli in treaba.

| thezbx explică (pentru RareşTPUro):

Si sa stii ca sucurile light (gama pepsi) sau zero (gama coca-cola) sunt facute pentru diabetici, daca nu ma crezi citeste istoria lor. nu a zis nimeni ca sunt 100% naturale sau 100% sanatoase, dar sunt o alternativa. si indulcitorii aia sunt pentru in locuirea zaharului. si daca e sa stai bine sa te gandesti niciun suc nu face bine nimanui, nu numai diabeticilor, toate au chimicale.

| RareşTPUro a răspuns (pentru thezbx):

In concluzie este mai bine ca un diabetic sa consume APA intruna, nu sucuri. Sucurile nu ajuta la potolirea setei. Doar duce in eroare organismul, facandu-l sa creada ca i s-a dus starea de sete. Apa este rezultatul setei si este cea mai buna.

| thezbx explică (pentru RareşTPUro):

Nici de sete nu am zis nimic, esti off topic rau de tot happy

| RareşTPUro a răspuns (pentru thezbx):

Nu fac off-topic. Libera exprimare despre ce cred! Sunt pe aceeasi categorie. Adica lichid! bauturile carbogazoasa, racoritoarele sau apa fac parte TOATE la lichid!

Si ai dreptate. Pepsi Zero / Light e chiar buna pentru diabetici! http://www.ziare.com/......ici-172068

| RAY a răspuns:

Diabetici trebuie sa evite si sucurile naturale sa stii, e bine sa bea sucuri facute din grefuit

| thezbx explică (pentru RAY):

Nu o zis nimeni nimic de sucuri naturale

| Oana92 a răspuns:

Fanta si schewepps nu exista in forma light, dar verifica eticheta de la schwepps pentru ca s-ar putea sa nu contina o cantitate foarte mare de zahar.

Exista in plafare tot felul de sucuri naturale, dar din nou, trebuie sa le verifici eticheta.

| thezbx explică (pentru Oana92):

De existat exista, dar nu la noi

| Klandestin a răspuns:

Sucuri naturale