| HugeHulk a întrebat:

Stiti metode bune de a canaliza furia? Cam de cand sunt adolescent am aceste probleme cu managementul furiei, mai ales ca sunt si o persoana introvertita care nu prea isi exprima sentimentele. Acesta a fost motivul pentru care am inceput sa merg la sala si sa fac powerlifting, dar de ceva luni incoace observ ca incep sa imi revina aceste "rabufniri". Pur si simplu am momente cand niste chestii marunte ma enerveaza foarte tare sau anumite prostii pe care le spune cineva si imi vine sa ii iau la bataie. Stiu ca nu e ok si in general, reusesc sa ma abtin, dar aveti vreo solutie pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tratamentul cel mai bun este NE-BAGAREA IN SEAMA.
Dezvolta-ti autocontrolul in asa fel, incat sa nu te poata scoate nimeni din sarite!

Cand esti nervos, nu ai autocontrol suficient, imediat poti spune sau face ceva cu URMARI GRAVE, poate chiar pe viata!
Nu merita sa suferi tu si /sau altii din cauza unei prostii de moment, timp indelungat sau chiar toata viata!

| HugeHulk explică (pentru Bula):

Eu stiu ce spui, in general pot sa fac chestia asta, sa ignor, dar am unele momente cand chiar nu mai reusesc, sunt foarte irascibil si imi e foarte greu sa ma controlez. Sunt constient ca poate avea consencinte grave insa.

| Bula a răspuns (pentru HugeHulk):

TREBUIE sa inveti autocontrolul!
Incearca sa faci exercitii yoga.

| Clorox a răspuns:

Aveam aceleasi probleme, mereu eram nervos si vai de capu' meu, dupa ce am vazut ca situatia scapa de sub control am inceput sa ma prefac ca nu-mi pasa, dupa ceva timp am realizat ca nu mai era nevoie sa ma prefac, chiar nu-mi pasa.
Doar iti vezi de ale tale si totul va fi ok, prosti sunt peste tot, n-ar trebui sa ai timp de ei.

| Dalmore a răspuns:

Daca nu esti deschis la nou, putem veni pana maine cu idei aici, ca o sa le refuzi pe toate. laughing
,, nu sunt genul cu yoga si meditatia'' - pai normal, esti genul care sare la bataie, si vrei sa ramai asa? Atunci nu incerca sa inveti sa ai rabdare si sa te relaxezi, sigur o sa cada din cer rezolvarea perfecta pentru tine, fara sa fie nevoie sa misti tu vreun deget.

Mergi la psiholog, scrie, fa sport pana te epuizezi. Dar vezi ca si astea necesita efort sad.
Exista si ceaiuri sedative (chiar cu numele asta, la plafar, care sunt combinatii de tei, roinita, menta) si cacao contine mult magneziu, bun pentru mood.

Acum serios, chiar si 5 minute de meditatie zilnica ajuta. Pentru ca iti antreneaza psihicul sa aiba rabdare, sa se concentreze, sa nu mai fie incordat/tensionat si sa se relaxeze.

| HugeHulk explică (pentru Dalmore):

E simplu, nu pot sa ma apuc de yoga daca nu cred in asa ceva. Asta cu ceaiul o voi incerca, mersi mult de sugestie, sa vad daca da si rezultate. Ok, si cum meditez 5 minute? Ma pun in fund si stau asa 5 minute sau cum?

| Dalmore a răspuns (pentru HugeHulk):

De ce n-ai crede? Yoga e un sport. Si sa meditezi nu e o chestie supranaturala sau ceva, e dovedit stiintific ca e o practica foarte sanatoasa. Si extrem de... accesibila. Nu te costa nimic.

https://www.youtube.com/watch?v=Aw71zanwMnY

Stai intr-o pozitie comoda, in liniste, inchizi ochii si te concentrezi pe respiratie cateva minute. Pur si simplu. Exista aplicatii care ajuta (cum ar fi headspace) sau meditatii ghidate pe Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=DQB3SXzSbHk

| HugeHulk explică (pentru Dalmore):

Din cate stiu, yoga implica si alte elemente pe langa chestia asta, are si o parte de....gimnastica ca sa-i zic asa, sa fiu mai diplomat laughing As arata cam ridicol eu ditamai omul facand chestiile alea pe un covoras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti oamenii de succes sau care au un stil de viata sanatos au meditatia inclusa in rutina zilnica. E greu la inceput, mai ales daca esti o persoana agitata (ca mine), insa merita incercat.
Fac asta de cateva luni. In primele zile imi distragea atentia orice misca in jurul meu si ma enerva. Ma gadilau parti ale corpului din senin :)). Acum pot sa ma concentrez si 30 de minute fara sa ma distraga nimic de la asta si nu ma mai enervez atat de des, nu ma mai panichez din orice tampenie. Eu vad multe beneficii in asta si in plimbarile in natura.

Cam orice hobby ar trebui sa te ajute la nervi, fa-ti mai mult timp sa faci ceea ce-ti place

https://www.youtube.com/watch?v=wirV265ZYSw

| HugeHulk explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru sfat, voi incerca cred si eu. Fac ceea ce imi place, powerlifting, dar de ceva timp incoace nu ma mai ajuta asa cum ma ajuta inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HugeHulk):

Poate a devenit o rutina, si de aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de sus vorbesc prostii, trebuie sa-ti exprimi furia când apare, farã sa te retii.S-o dai afara! Nu ci fizic sa lovesti pe cineva, dar sa te exprimi chiar zbierând si respirând mai tare, fiind introvertit te reti probabil. Astfel incât persista si trebuie s-o elimini.
Cum incã o pastrezi, loveste cu pumnii in orice- perne / sac de box e bine. Te scapa de acea tensiune in corp care o ai, asta te poate relaxa dupã.

| alex15ccc a răspuns:

Magneziu ajuta la nervozitate/furie si o metoda buna de a te descarca, in afara de sala, de exemplu poate iti place sa desenezi/pictezi sau alt hobby care iti face placere.

| Doja a răspuns:

Meditatia este neironic cea mai buna metoda. Daca nu poti sta pe loc, daca iti zboara gandurile in diverse parti, etc... e ca orice muschi care se antreneaza.

E foarte greu de descris efectul. Tot ce pot sa-ti spun e ca totul se misca mai incet in jurul tau dupa cateva saptamani de practica zi de zi.

nu vei vedea schimbari bruste nici intr-o directie nici in cealalta. dar daca te compari dupa o luna, 2, 3 cu momentul inceputului o sa vezi schimbari uriase.

Iti recomand aplicatia Calm. Are cateva programe de inceput generice precum si unele specifice.

Grija mare cu powerlifting-ul sa nu ajung in snap city happy

| HugeHulk explică (pentru Doja):

Nu prea sunt adeptul chestiei asteia, dar o sa descarc aplicatie de care zici si o sa incerc, poate chiar ma ajuta. Nu e cazul de accidentari, fac de mai bine de 5 ani chestia asta happy

| AlexStefan1 a răspuns:

Rabufnirile iti mai vin si de la proteine probabil laughing Doar uitandu-ma la poza ta de profil imi dau seama ca nu e bine cand cineva te enerveaza dar daca ajungi la pragul in care efectiv iti vine sa il bati incepe sa numeri in gand, stiu ca pentru mine a mers.

| RAY a răspuns (pentru AlexStefan1):

In fapt vine de la Testosteron, inhibarea lui o face estrogenul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Meditatia,o dieta mai saraca in grasimi, yoga, mai mult somn

| HugeHulk explică (pentru RAY):

Nu prea sunt eu genul cu yoga si meditatie

| HugeHulk explică (pentru AlexStefan1):

Cam greu sa numar daca persoana aia continua sa ma enerveze laughing

| RAY a răspuns (pentru HugeHulk):

In japonia era faza cu spartul vaselor sau cu injuratul la telefon si functiona, uni se lasau injurati ca forma de meditatie sau cu infometarea, privarea de la proteine, grasimi doar zahar cu apa

| AlexStefan1 a răspuns (pentru HugeHulk):

Indura si tu, asa iti formezi si un psihic puternic, nu doar un fizic.

| HugeHulk explică (pentru AlexStefan1):

Aia incerc sa si fac, altfel bagam de mult in spital pe careva.

| HugeHulk explică (pentru RAY):

Nu prea am pe cine sa injur care sa se lase laughing si privarea de proteine...mno sa nu exageram, sunt sportiv.

| Mirela0876 a răspuns:

Gândește-te daca chiar merita să-ți consumi energia