| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam tampita, dar m-am tot prefacut ca inteleg raspunsul, cand de fapt nu il inteleg. De ce fetelor anorexice sau nesanatos de slabe li se opreste menstruatia? Nu prea inteleg corelatia dintre menstruatie si greutatea corpului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Obezitatea sau anorexia sunt generate de boli metabolice si psihice care afecteaza sistemul hormonal, care la randul lui este responsabil de frecventa si cantitatea ciclului menstrual.
In aceste cazuri, menstruatia poate dispare cu desavarsire, ori poate veni la cateva luni.
In situatii in care aceste dereglari hormonale sunt mari, pot apare chisturi pe ovare, fibroame uterine, noduli mamari, sangerari intre menstre ori hemoragii.
Asadar, un corp gras ( obez) sau foarte slab (anorexic), este un corp dezechilibrat hormonal, care atrage dupa sine boli hormonale si tidoidiene (hipotiroidie pentru cele grase si hipertiroidie pentru cele slabe).
Hrana pe care o inghitim zilnic, bogata in vitamine, minerale, aminoacizi si proteine, este cea care ne mentine sanatosi si echilibrati hormonal.

| Floridori a răspuns:

Pentru ca la nivelul hipotalamusului, atunci cand intervine un factor considerat de risc sau o amenintare pentru sanatate, supravietuire etc. se declanseaza un sistem prin care se "amana" sau se anuleaza temporar anumite functii considerate neesentiale, organismul incercand sa se salveze si sa restabileasca echilibrul.Alte functii considerate esentiale se pot reduce partial.
Acest fenomen este posibil prin eliberarea de hormoni in diverse cantitati si creandu-se un dezechilibru hormonal necesar in acel moment, hipotalamusul ajustand aceste cantitati, eliberand mai mult din hormonii necesari restabilirii organismului, diminuand cantitatile hormonilor neesentiali in acel moment sau indreptandu-i catre alte functii.
Printre alte functii care sunt anulate temporar sau reduse si care sunt considerate neesentiale in astfel de circimstante extreme, se numara si functia reproductiva.Din acest motiv, persoanele mentionate de tine nu mai au ciclu menstrual.Deoarece se produc dezechilibre hormonale severe in incercarea disperata a acestei masinarii minunate numite "creier" de a supravietui si de a readuce echilibrul.In momentul in care organismul isi revine, acele functii reduse sau "amanate", de obicei revin la parametri normali, dar se poate ramane si cu afectiuni, sechele si dezechilibru hormonal permanent.
Desigur ca subiectul este destul de complex si asta se intampla nu numai atunci cand ai schimbari mari in dieta sau greutate ci si in alte circumstante.
Dar sper ca ai inteles in principiu de ce are loc acest fenomen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corpul opreste mai multe functii dar cel mai important este faptul ca tu nu ai nutrientii necesari pentru hormoni. Faci hormoni din colesterol, neurotransmitatori din aminoacizi etc. Si intracelular, nu se pot intampla anumite reactii chimice. Nu ai vitamine sa iti faci celule noi. Evident daca iei vitamine si ai doar carenta de calorii fara malnutritie si fara sa iti opresti metabolismul nu o sa se opreasca menstruatia

| Lizuca1234 a răspuns:

Pentru ca orice schimbare in corp afecteaza ciclul menstrual. mai ales o slabire brusca si nesanatoasa.

| anonim_4396 explică (pentru Lizuca1234):

Buna! Da, dar, spre exemplu, mie mi s-a oprit abia dupa cateva luni dupa ce ajunsesem la 48 kg (vreo 5 luni). Cand am ajuns la 55 a venit din nou, dar a venit o perioada si cand aveam 48 si de aceea sunt putin in eroare.

| Robert265 a răspuns:

Din cauza stilului de viață nesănătos, din naștere prematură și neglijenta părinților...