| Paraschiva_Plesca_1971 a întrebat:

Sufar de sindromul colonului iritabil.Ies foarte greu cu scaunul.Am folosit niste ceaiuri si colon protect si nu au dat rezultat.Va rog frumos sa ma ajutati. Spuneti-mi si mie ce medicamente sau ceaiuri sa mai iau ca ma simt foarte imbalonata si ma doare burta rau de tot.Va rog frumos sa imi dai niste sfaturi din propia voastra experienta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Buna!

In primul rand cand ti-ai facut investigatii medicale ultima data?

Nu ti-a fost data niciun fel de medicatie?

Tratamentul se acorda in functie de ceea ce considera medicul ca are nevoie pacientul.

Eu stiu o metoda, sa zicem, babeasca, desi da roade din mai multe puncte de vedere si recomand oricui aceasta metoda: in fiecare dimineata bea pe stomacul gol putina apa calduta in care pui zeama de lamaie si putin bicarbonat de sodiu (la ochi, de obicei jumatate de lingurita). Acest remediu ne-a fost dezvaluit de unul din profesorii de la facultate si e bun pentru tot ce inseamna sistem digestiv si nu numai. Multa sanatate!

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pina la ceaiuri si alte alea... despre ce regim alimentar discutam aici? Eliminate COMPLET lactatele cel putin o perioada, cit mai mult fibre/legume, carnea redusa la minim. Un regim vegan nu ar prinde rau - asta dupa ceva analize in prealabil si neaparat cu vizite regulate la medic, nu dupa ureche.