| Dudu521 a întrebat:

Sunt baiat, am 13 ani, 1.64 si 55kg. Este totul ok? Imi puteti da niste exercitii care le pot face acasa si sa slabesc sau sa ma mentin in forma?

Multumes big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| StalkerSoul a răspuns:

Salut! Incearca sa faci flotari. 10 azi 20 maine 30 poimaine. si tot asa

Si mergi mult cu bicicleta ajuta mult la cardio happy si te tine in forma asa cum se cuvine.

| omulpaiangan a răspuns:

Raportul kg-inaltime e ok. Nu mai ai ce sa slabesti, decat daca vrei sa te mentii fa sport de 3ori pe saptamana, ceva usor. Nu te retine la mancare, ai 13ani. dar nu baga in tine prea mult

| argebit a răspuns:

Nu incerca sa slabesti daca nu e cazul, raportul inaltime/greutate este bun (indice de masa corporala 20.4, e bun) Intra pe www.SlabescUsor.ro pentru cateva solutii bune de mentinere, nu as zice sa slabesti, cel mult sa te pastrezi, dar la varsta ta ai tot timpul

| Ciublea_Amalia_1995 a răspuns:

Este ok. Daca vrei totusi sa slabesti alearga, fa miscare. Alege o dieta fara grasimi dar nu te abtine de la mancare. Mananca sanatos. Ai putea sa faci abdomene o data pe zi. Incepe cu cinci, maine zece, poimaine 15 si tot asa. Sa nu te abtii de la carne. Sa mananci carne dar fara grasime. Sper ca te~am ajutat.