| BlackDarkAngel a întrebat:

Sunt cam dependenta I don't want to see

De calculator laughing

De la un timp stau toata ziua pe Facebook, retele de socializare, bla bla si pe mai multe site-uri.

Imi obosesc ochii si creierul I don't want to see
De ce? Inainte nu eram asa. Vreau sa scap de aceasta dependenta idioata,care nu-mi da pace.

O data ce am intrat dimineata la calculator nu mai ies din el pana seara noaptea, sau chiar pana in dimineata urmatoare la 4 sau 5 dimineata.

2 ore de somn si apoi 22 ore de oboseala,stres si chat I don't want to see

Bun serios, mie nu mi se pare normal mai ales ca am probleme cu ochii grave port ochelari.
XI don't want to seeX

Deci ce ma sfatuiti? Vreau raspunsuri in special de la cei care au trecut prin asta dare si-au revenit *_*

Insa toate raspunsurile sunt bine venite si va dau o fetita cu fundita laughing rolling on the floor

*___*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Iti Recomand sa arunci Calculatorul pe topoganul de la Ghena! Apropo ai uitat sa mentinezi ce varsta ai! Am impresia ca nici nu prea ai prieeteni reali doar virtuali!?

| DaReZon a răspuns:

Gasesteti alta ocupatie. Si eu stau 12 ore cred ca dar de exemplu azi mi-am gasit ocupatie si m-am dus la Biserica vreo 3-4 ore iar spre seara am iesit in oras 3 ore cu niste prieteni. De obicei functioneaza atunci cand iesi cu prietenii si uiti complet de PC. Idk. good luck

| doctorandus a răspuns:

Fa-ti din nou ochelari.

| OoBunnyoO a răspuns:

Iti va trece problema asta, destul de curand. Si eu am trecut prin ea. Pana cand am realizat ca face foarte mult rau sanatatii dar si vietii sociale. Si mi-am dat seama din pacate cam tarziu, cand am inceput munca. Atunci cand veneam seara chiar nu mai aveam chef sa stau la calculator si preferam sa ies afara cu prietenii, iar abia atunci am regretat ca nu am facut asa de mai demult timp. Timp pacate cred ca vremea asta vine la fiecare in momente diferite, pur si simplu ii pui punct, la urma urmei nu calculatorul pune stapanire pe om, ci omul pe calculator. Cu cat accepti si intelegi treaba asta mai devreme cu atat scapi si mai repede de problema. Ca alte ocupatii, pe langa pc, sunt o gramada, trebuie numai sa vrei sa te ocupi de ele.

| adrew a răspuns:

Eu tot am aceeasi problema ca si tine, eu m-am gindit sa vind calculatorul si sa i-mi cumpar o tableta, am inteles ca e o esire din situatie, de tableta te vei folosi din ce in ce mai putin timp

| cammm a răspuns:

E foarte simplu, noi complicam lucrurile.
Daca ti-e sete, mergi si bei apa. Daca stai prea mult la PC, pur si sim plu opresti facebookul si altele, le dezactivezi.lasi doar TPU, siua iesi pe afara te plimbi, daca ai cu cinebig grin... si seara cauti filme adevarate (cu note mari) gen the notebook, scent of a woman, si altele de pe net si te uiti in fiecare seara la un film.big grin

Succes happy

| RawGrey a răspuns:

Get a life!

| Nuamchefazi a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul si cu altceva, iesi prin parc sa te plimbi iei putin aer... faci treaba prin casa. orice numai sa uiti de calculator.

| Maria_Ana_1997_f a răspuns:

Solutia: o luna sau cel putin 2 saptamani fara pc! crede-ma ca eu chiar am trecut prin asa ceva pana cand mi s-a stricat leptopul..asta a ajutat foarte mult si acum pot sa zic ca nu mai simt nevoia sa stau asa mul pe net...ies cu prieteni mai des si stau mai mult cu familia ...si vb la telefon mai mult decat folosesc calculatorul.Bafta!