| NAdrian a întrebat:

Multi dintre noi petrecem marea parte din zi cu ochii in calculator,unii cu ochelari altii fara.
Eu unul am un ecran lcd si pe calculator si pe tableta.
Si daca petrec o perioada mai indelungata cu ochii in ecran, imi obosesc foarte tare ochii.
Cum reducem oboseala cauzata de ecran?

Răspuns Câştigător
| Freddie23 a răspuns:

Iti obosesc ochii pentru ca munchii ochilor stau incordati pentru vederea de aproape.
Odata la 30 de minute, uita-te in zare - la distanta, circa 20-30 de secunde. Muschii oculari se vor relaxa si nu vei mai obosi asa repede. In plus, nu sta la monitor cu becul stins.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu te mai holbezi la ecran, dooh! Ochelarii de protectie sint 80% mit, problema la LCD nu sint radiatiile electromagnetice ci lumina propriu-zisa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fiecare 50 minute de stat in fata unui ecran sa faci o pauza de 10 minute

| SerparMarian a răspuns:

Ar trebui sa iti faci un consult la oftalmolog si sa iti iei niste ochelari de protectie doar cand stai in fata PC`ului, nu neaparat sa ii porti mereu daca te deranjeaza asa mult