| iuli4ca98 a întrebat:

Sunt cam,, putin" dependenta de calculator. Ce sa fac sa scap de aciasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeeeaA a răspuns:

Incearca sa iti gasesti si alta ocupatie...
Si eu eram la fel.
dependenta da jocurile de la hi5/facebook.
dar de la un timp te plicisesti.incepe sa iti ocupi timpul iesind afara acum ca vremea e frumoasa,.tongue
recunosc nici eu nu prea ies.nu stiu de ce prefer aerul din casa.nu imi place sa ma expuntongue
daca ai frati sau surori va puteti ciondani sau gasi activitatitongue asa cum fac eu cu fratemiuwinking
dai fundita?

13 răspunsuri:
| davidwarner a răspuns:

Sincer, cel mai bine e sa stai si sa te gandesti bine. Daca esti convins ca vrei sa faci ceva, iti poti dezvolta o vointa foarte puternica. Vrei sa nu iesi nicaieri, sa nu ai prieteni, sa nu te distrezi decat in lumea virtuala? Incearca sa socializezi si altfel si vei vedea ca e mult mai placut.
PS: mai pune si mana pe carte, nu musca, nu vreau sa fiu rautacioasa, dar e grav sa scrii,, aciasta,, si sa ai o asemenea topica.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| ToxiikGirl a răspuns:

Incearca sati petreci ziua departe de calculator de ex: la un film, la o prietena, la o plimbare si o sa te acomodezi cu asta. Funda!?

| TheLastDancer15 a răspuns:

Du-te la psiholog LOL
iesi afara cat mai mult ca sa ti se limpezeasca capu'
sau eventual fa-ti un program cu cat ai putea sta la calculator si tine-te de el!

| whiterose_5684 a răspuns:

Du-te pe afara.plimba-te,sari coarda,alearga, joaca volei sau pur si simplu stai pe o banca in parc.E foarte recreant, si benefic pentru. corp.Incearca si imi zici mai tz cum ewinkingbig grin

| BriannaJ a răspuns:

Pai ar trebuii sa iti faci un hobby.Sau sa iesi mai mult pe afara.Daca iti faci un hobby cum ar fi desul sau proza sau muzica sau altceva vei fi concentrat la el.Credema va merge.Sau ai putea petrece mai mult timp afara cu prieteni sau sa te plimbi.Sper ca te-am ajutat.

| radwoo24 a răspuns:

Pai in primul rand sa inveti sa scrii romaneste. In al doilea rand roaga-ti parintele sa-ti puna o parola si sa ti-o spuna cand faci ceva util si bun. Nu stiu... nu e problema mea

| shaoboy a răspuns:

Cerei mamei tale sa iti piteasa tastatura si mouse-ul 3, 4 saptamana

| CatalinCataCatalin a răspuns:

Iesi pe afara cu prieteni distreazate etc.Dar nu te baga la calculator

| stefickutssa a răspuns:

Pai ar trebui sa faci alte activitati mai ales ca acum este mai cald te poti duce afara sa te plimbi sa te joci,sa te duci cu prietenii sau sa vina ei la tine,sa citesti,inveti,sa te joci cu animalele daca ai,sa te duci la cumparaturi, sa mananci o prajitura, poti faci o multime de lucruri! sper ca ti-am fost de ajutor!happyhappy

| alexmario99 a răspuns:

Il arunci pe geam!

| xfakesuicidex a răspuns:

Fa-ti un iubithee hee

| shadowboy_9421 a răspuns:

Incerca un sport distractiv!