| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu nervii la pământ și simt că cedez psihic și înnebunesc!

Sunt dominat de niste obsesii care mă domina și pe care noi le înțeleg și nu știu ce să fac!
Petrec ore întregi zilnic și aranjez și rearanjez obsesiv și fără niciun sens majoritatea lucrurilor din jur cu gândul și teamă permanenta că dacă ceva nu este aranjat la perfecțiune ceva rău o sa se întâmple și totul va merge prost!
Mă gândesc obsesiv că mă voi contamina cu viruși și microbi modificați genetic care trăiesc în părul tatălui meu și nu mă pot apropia și parcă îmi vine să îl și lovesc când încearcă să îmi spună ceva pentru că eu mă tot gândesc la acei germeni!
Părul lui are o culoare stranie și miros ciudat chiar daca se spala zilnic!
Lasă mai mult par decât fostul meu câine iar eu sunt foarte neliniștit la gândul contaminării!
Medicul psihiatru zice că sunt tensionat și că ar fi o idee buna sa mă despart puțin de familie și să mă internez dar el își bate joc de mine pentru că eu nu sunt tensionat și sunt mai degrabă foarte furios și dezgustat!
Vă rog să îmi spuneți ce sa fac înainte să ajung sa cedez psihic și să îmi fac rău!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IamPanda55 a răspuns:

Daca lucrul asta se intampla de ceva timp, s ar putea sa suferi de tulburare obsesiv-compulsiva care te face sa ai tot felul de obsesii si ritualuri. Incearca sa consulti alt medic psihiatru si apeleaza si la psihoterapie (poate chiar cognitiv-comportamentala) ca sa te ajute sa ti gestionezi gandurile. Totul o sa fie bine, trebuie sa ai incredere! happy

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

TU trebuie sa-ti re-aranjezi anturajul, cu incepere din mintea ta!
Daca tot trebuie sa rearanjezi lucrurile, inseamna ca nu procedezi corect, la aranjezi nefondat, ne-gandit.
Aduna toate lucrurile din casa (pe care le tot re-aranjezi) in mojlocul camerei, gramada.
Cand sunt TOATE adunate, iei o coala de hartie (sau mai multe, cate vor fi necesare) si fa o tabela cu lista lor.
In a doua coloana din tabela sa scrii cu creion in dreptul fiecarui obiect locul cel mai potrivit. Evident, va trebui sa te gandesti foarte bine inainte. Iar daca totusi ai gresit, stergi cu radiera locasul si scrii on locul lui varianta noua.
Stiu ca nu va fi usor, dar merita! In final vei avea locuinta aranjata di toate punctele de vedere.

In legatura cu parul tatalui tau sa nu-ti faci griji deosebite. La unii barbati (si nu numai) dupa o varsta se schimba consistenta parului, deseori si cade si raman cheli. Este absolut normal.
Iar in privinta mirosului: fiecare om are mirosul propriu. La unele persoane simtim mai tare, la altii mai putin. Nici o persoana nu-si simte propriul miros, cu exceptii rare, partiale.
Noi simtim doar mirosul substantelor cu care nu suntem obisnuiti. Daca nu le bagam in seama, dupa un timp ne acomodam si nu simtim acele mirosuri.

| Bondarel99 a răspuns:

Medicul psihiatru nu ti-a pomenit nimic de OCD? Este o afectiune in toata regula. Sunt foarte multi oameni in lume cu asa ceva, exact aceleasi simptome pe care le descrii tu.

| Florin1935 a răspuns (pentru Bondarel99):

Mersi,am să mă documentez!

| Uvox a răspuns:

Cel mai probabil suferi de T.O.C. iar medicul are dreptate.
Daca nu ai incredere, cauta alt doctor care foarte probabil va ajunge la acelasi diagnostic.
Moment in care normal ar fi sa accepti realitate si evident tratamentul.
Asta daca iti doresti sa ai o viață normală de acum înainte.
Multă sănătate.

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu cred că ar fi mai bine să nu dai atâta importanță acelor germeni, faci și tu curat odată pe zi, mai puțin timp, nu așa mult.
Îți pierzi timpul aiurea.
Poți sta mai mult pe afară, ascultând muzică. Relaxează-te.
Spune-i tatălui tău că îți e frică să nu iei acei germeni de la el și cred că te va înțelege, nu va sta mult timp lângă tine, eu sper să te înțeleagă.
Și dacă iei acei germeni, ce îți pot face? Îți poate creează problema pe care o are el? Chiar nu știu.
Oricum nu cred că e ceva grav și cred că poți rezolva asta, stai mai liniștit, nu te stresa.
Îți doresc o noapte bună!

| Florin1935 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pe mine mă îngrozesc acei germeni și nu îmi pot lua gândul de la ei!
Eu ascult muzica toată noaptea care 4-5 ore la căști in timp ce mă legănat obsesiv(nu știu cât de normal suna asta) mă refer la leganat.

| elcosmin a răspuns:

Nu am mai auzit niciodata de asa ceva. Bun, eu sincer te inteleg, tatal tau are niste paraziti la nivelul parului, care provoaca caderea lui prin casa. Parerea mea: incearca sa nu-ti lasi lucrurile aproape de ale lui/el, incearca sa iesi prin oras, cand ajungi acasa inchide usa si stai linistit in camera ta. Tatalui tau i-as recomanda sa mearga la un doctor si sa ii prescrie un medicament, pentru ca este destul de nasol ceea ce se intampla. Incearca sa pastrezi o igiena persoana, si cauta tratamente si remedii pentru boala lui. Succes!

| Florin1935 a răspuns (pentru elcosmin):

Aoleu!
Sper că glumești pentru că dacă ai dreptate eu am să îmi cumpăr masca de gaze!
Mai speriat rău de tot cu paraziții eu credeam că sunt bacterii sau virusuri!

| nnnnsbbs a răspuns:

Eu zic că psihologul are dreptate ești obsedat și/sau maniac.
Noi nu te putem ajuta mai bine decât unul cu diploma care a studiat despre.
Eu personal votez cu doctorul, prin faptul că o să te internezi 1 săptămână mă sau cat o fi o să te ajute și o să îți revii la normal. Nu poți trăi așa.
Oricine merita sa trăiască fericit liniștit și normal.
Gândește-te bine la ce ți-a recomandat doctorul tau.

| Florin1935 a răspuns (pentru nnnnsbbs):

Eu nu mai dorm de câteva luni decât 4-5 ore pe noapte și am mai multa energie după miezul nopții dar nu sunt maniac!
Medicul își bate joc de mine și mai degrabă cred că medicamentele îmi vor agrava situația!
Psihoterapia poate ajuta?

| AndrewMatthew88 a răspuns:

Nu il mai baga in seama! Elibereaza-te prin vorbe cuiva..de ex. iubitei tale/celui mai bun prieten.
Si mie mi s-a intamplat la fel! Bine fara partea cu tatal...Dar mi-a trecut, nu am luat pastile sau ceva.M-am gandit la viitor si ca totul va fi bine.
Baftă amice!

| Florin1935 a răspuns (pentru AndrewMatthew88):

Nu am iubita și nu cred că merit una!
M-am gândit la sinucidere.
Medicamentele nu mă ajuta, iau de ani de zile și parcă eram mai bine in trecut, acum nu mai pot să mă bucur de viață din cauza acestor obsesii!