| Sara2 a întrebat:

Sunt departe de menstruație, mi-a trecut acum o săptămână, și azi aveam o pată maronie pe chilot. Poate fi o infecție ceva? Sunt îngrijorată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta afli doar la ginecolog sau vezi daca se mai intampla asta, in orice caz nu te spala exsesiv cu sampon, sapun si doar cu apa, vezi ce chiloti ai ca sunt materiale care pot crea un mediu propice bacterilor, daca dormi fara chiloti vaginul va putea respira sa spun asa

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce cauzează sângerarea între perioade?
Există multe cauze diferite de sângerare între perioade. Este posibil ca unii să nu vă îngrijoreze, dar căutați sfatul medicului dacă sunteți îngrijorat.

Contraceptive hormonale
Sângerările neregulate, cum ar fi sângerarea între perioade, sunt frecvente în primele câteva luni de la începerea contracepției hormonale, cum ar fi:

pilula contraceptivă orală combinată
pilula contraceptivă numai cu progestogen
plasture contraceptiv (plasture transdermic)
implant sau injecție contraceptivă
sistemul intrauterin (IUS)
Dacă sunteți îngrijorat de sângerare sau durează mai mult de câteva luni, ar trebui să solicitați sfatul medicului.

De asemenea, puteți sângera între perioade dacă:

dor de orice pastile combinate
pierdeți orice pastile numai cu progestativ
aveți o problemă cu plasturele sau inelul vaginal
sunt pe pastilă și sunt, de asemenea, bolnavi sau au diaree
Alte cauze
Unele alte cauze ale sângerării între perioade includ:

luând pilula contraceptivă de urgență
leziuni ale vaginului - de exemplu, din cauza sexului penetrant
recent avortat - solicitați sfatul medicului dacă sângerați puternic
infecții cu transmitere sexuală (ITS), cum ar fi chlamydia - este o idee bună să te testezi dacă ai avut recent relații sexuale neprotejate cu un nou partener
recent avand un avort spontan
hormonii de reproducere care nu funcționează normal - acest lucru este frecvent la femeile care se apropie de menopauză sau la femeile cu sindromul ovarului polichistic (SOP)
stres
uscăciune vaginală
modificări inofensive la nivelul gâtului uterului (colului uterin) - aceasta poate fi numită ectropion cervical sau eroziune cervicală
cancer de col uterin - dacă aveți vârsta cuprinsă între 25 și 64 de ani, ar trebui să vi se efectueze periodic teste de screening cervical pentru a detecta orice modificare a colului uterin; chiar dacă sunteți la curent cu testele de screening, ar trebui să vedeți un medic de familie despre sângerări neregulate, în special sângerări după sex, pentru a elimina posibilitatea cancerului de col uterin
cancer de uter (uter sau uter) - acest lucru este mai frecvent la femeile aflate în postmenopauză și majoritatea cazurilor de cancer endometrial sunt diagnosticate la femeile cu vârsta peste 50 de ani; consultați un medic de familie dacă aveți peste 40 de ani și aveți sângerări între perioade pentru a elimina posibilitatea cancerului uterin
cancer vaginal sau cancer vulval
polipi cervicali sau endometriali - creșteri necanceroase (benigne) în uter sau mucoasa colului uterin
fibroame
Folosirea clinicilor de sănătate sexuală în timpul coronavirusului
Sunați la o clinică de sănătate sexuală dacă aveți nevoie de ajutor sau sfaturi. Mergeți la o clinică numai dacă vi s-a spus.

Găsiți detaliile de contact ale clinicii de sănătate sexuală

Când să solicitați sfatul medicului
Dacă sunteți îngrijorat de sângerarea între perioade, ar trebui:

vezi un medic de familie
vizitați o clinică de sănătate sexuală sau medicină genito-urinară (GUM)
Un profesionist din domeniul sănătății vă va vorbi despre simptomele dumneavoastră. În funcție de situația dvs., vă pot sugera să efectuați câteva teste, cum ar fi:

teste pentru ITS, care pot include examinarea organelor genitale
un test de sarcină
un test de screening cervical, dacă aveți vârsta cuprinsă între 25 și 64 de ani și nu sunteți la curent cu acestea
o ecografie pelviană
Pentru a diagnostica unele afecțiuni, este posibil să aveți nevoie de o examinare, cum ar fi:

o examinare a speculului - un instrument neted, în formă de tub (un specul) este introdus în vagin pentru a vă examina vaginul și colul uterin
o examinare internă a vaginului cu degete înmănușate (examinare bimanuală)
Aflați răspunsurile la mai multe întrebări despre sănătatea femeilor

https://www.nhs.uk/......n-periods/

| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu avem de unde stii daca este vreo infectie sau altceva, dar un ginecolog iti poate spune, dupa ce mergi la o consultatie.
In orice caz, sangerarile intre menstruatii nu sunt niciodata un lucru bun.