| MelonGamingMC a întrebat:

Sunt din SLATINA, OLT baiatul meu de 13 ani poarta ochelari de vedere pentru departare dioptrie OD.-1.75 OS.-1.75 ma intereseaza daca este obligatoriu sa poarte lentile cilindrice sau lentile heliomatice? astept raspuns de la cineva competent in domeniu.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu cred ca exista alternative intre lentile cilindrice si lentile heliomatice.Sunt lucruri diferite.Eu port lentile heliomatice ce ma protejeaza impotriva razelor solare(luminii)sau de reflexele zapezii. Lentilele se inchid la culoare, cand este lumina prea mare.Ele pot capata nuante de gri sau maro.
Probabil, i s-au recomandat lentile cilindrice simple sau lentile cilindrice heliomate. Daca e asa, va recomand cele heliomate.

| pietrean a răspuns:

M-am interesat de pret: porneste de la 150 roni pana la 300 roni in functie de dioptrii, dar fiti atenta, ca difera preturile si de la magazin, la magazin.Iar ce am scris anterior, am avut dreptate.

| vangaelis a răspuns:

As inclina balanta spre lentile heliomatice, baiatul fiind la o varsta frageda, este evident ca instinctul sau de a explora mediul inconjurator va fi iminient. Totusi sa aveti in vedere opinia medicului oftalmolog.
Cele bune!