| Dorueraluat a întrebat:

Sunt disperat! Luni am fost la scoala totul a parut ok. Tin sa precizez ca saptamana trecuta avusesem un coleg care statea in fata mea si tot tusea constant, cateodata nu punea mana la gura. In fine, in acea luni cand am ajuns acasa dupa vreo 2 ore am inceput sa am niste simptome oribile de oboseala, febra, deci practic ardeam, ca si acum si frisoane noaptea... Aceste simptome au ramas de luni dupa-masa pana acum (5-6 zile). Faza e ca marti dimineata am fost la medicul de familie. Mi-a recomandat nurofen si paracetamol si o proba de sange de la laborator (mama a sunat si au zis aia ca nu sunt fonduri, deci inca sunt in asteptare) Ma intrebase medicul daca tusesc, am dureri in gat bla bla bla, dar pe marti dimineata inca nu tuseam, aproape deloc. De miercuri a inceput o tusa oribila care ma seaca pe nervi. Mi-e o frica oribila sa nu am TBC sau ceva, sunt disperat! crying( Luni la prima ora si merg la medicul de familie, deci miercuri a inceput tusea, daca luni ma descopera de ceva de genul sper ca nu trebuie acel tratament de 6 luni? Va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit. Tratamentul va dura cateva zile si nu vei muri.

| Dorueraluat explică (pentru Salontanul):

In acest stadiu te referi? Adica faptul ca doar miercuri a inceput tusea si ca este descoperit rapid? Eu am citit peste tot ca tuberculoza se trateaza in 6 luni

| Salontanul a răspuns (pentru Dorueraluat):

Stai linistit ca nu cred ca este tuberculoza. Cred ca este o raceala cu alte complicatii din cauza deselor schimbari ale vremii. Tuberculoza se face si din cauza alimentatiei precare si a mediului. Eu am avut un unchi betiv, cu tuberculoza si desi am stat langa el eu n-am. Regimul meu de viata este unul normal si de aceea n-am luat-o.

| Dorueraluat explică (pentru Salontanul):

Eu am o alimentatie normala, bogata in proteine incerc sa mananc de 6 ori pe zi fiindca sunt mai slabut si am unde sa bag. Precizez ca nu am nici pofta de mancare, dar bag in mine fortat ca nu o sa slabesc acuma happy...

| Salontanul a răspuns (pentru Dorueraluat):

E bine. Nu te speria!

| Blamely a răspuns:

Nu vei păți nimic, îți vei reveni în câteva zile.

| Alin_Cristea_1999 a răspuns:

Continua sa faci ce spune medicul si o sa fie ok.