| AdrianBurlibasa a întrebat:

Am si eu o problema. Tusesc de 5-6 luni in continuu.Cand este seaca cand cu secretii.Ma duceam la medicul de familie imi dadea tratament cu antibiotic dar nu isi facea efectul deloc. Vreau sa zic ca nu mai am nici un fel de simptom decat tusea. Totul este ok. Am fost internat iarna trecuta la spitalul de copii, am stat sub tratament cu antibiotic 11 zile si am fost diagnosticat cu pneomonie interstitiala. Am iesit sanatos. Insa iar am inceput sa tusesc la fel. Am luat multe tratamente date de Medicul de familie dar nu mi-a trecut. Nu stiu ce sa mai fac.Nu mai suport tusea. Vreau sa zic ca sunt fumator de 3 ani. Dar incerc sa ma las. Astept indicati. Va Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dragul meu, recent o cunostinta de-a mea ( de familie buna) a fost diagnosticata cu TBC. Aceasta boala este forte raspandita si greu de diagnosticat, mai ales cand persoana provine dintr-un mediu bun. Sa te fereasca Dumnezeu sa ai asa ceva, dar ar fi bine sa faci analize si pentru depistarea bacilului Koch.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Fugi la pneumoftiziologie cat mai repede. Ai facut vreo radiografie in ultimul timp? Secretiile alea ce culoare au? Ce antibiotice ai luat pentru tratament?
Cate tigari fumezi pe zi?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Tusea de orice tip, acută sau cronică, poate fi un semnal de alarmă pentru o posibilă tuberculoză pulmonară, mai ales dacă se asociază și cu alte simptome sugestive : scădere în greutate, febră,transpirații nocturne,etc.
În mod normal, medicul specialist pneumolog, după aflarea istoricului pacientului și efectuarea examenului clinic,va decide ce informații suplimentare sunt necesare (radiografie pulmonară,bronhoscopie,examene bacteriologice din spută,etc),pentru indentificarea cauzei de tuse cronică și continuarea acesteia după tratamentul medicamentos.
Așadar,fă din nou un consult pneumologic, iar pentru ca investigația să fie completă, unul alergologic și o evaluare imunologică,dat fiind faptul că multe din afecțiunile ce determină tusea cronică (rinita, astmul, etc) se pot dezvolta pe un teren alergic.
Sănătate!

| Amorezatul a răspuns:

Atentie: Astfel de raspunsuri le poti afla doar in urma unui control specializat! Este posibil ca tusea ta sa fie cauza reaparitiei bolii dar in acelasi timp este posibil sa fie o reactie la faptul ca plamanii tai se chinuie sa elimine tutunul (daca ai redus drastic tigarile, ori le-ai lasat de tot) De obicei, tusea incepe sa apare dupa o luna de cand te lasi de tigari, iar expectoratile pot dura si 6 luni (atat au tinut la mine, cand m-am lasat prima oara de tigari) Iti mentionez, ca am fost fumator/actual nefumator iar luna asta am deja 1 luna de cand m-am lasat iar. Sintomele sunt: Tuse seaca, sezatia de a avea ceva in gat, expectoratii, nas infundat, respiratie urat mirositare care necesita multa atentie. Daca tusea ta se datoreaza tigarilor, iti recomand si un sirop de tuse pentru a grabii procesul de eliberare a impuritatilor.
Oricum: Este imperios necesar un control medical, specializat iar daca dispui de bani incearca sa repeti analizele la o policlinica/spital particular. Felicitari pentru decizia de a te lasa de tigari, este o decizie matura care iti va aduce multe satisfactii!

| AdrianBurlibasa explică (pentru Amorezatul):

Iti multimesc pentru sfaturi. Am sa ma duc la un cabinet particular si sa ii cer sa mi se faca toate analizele pentru a vedea cauza exacta. Sa iti mai spun ceva : Am facut un control la un cardiolog bun din orasul meu si ma ascultat si putin la plamani si m-a vazut ca tusesc si mi-a spus ca am bronheo-nu mai stiu cum iar eu i-am zis da sunt racit trebuie sa ma duc la medicul de familie.Dar el a raspuns ca aceasta tuse este de la tigari ca m-a intrebat daca fumez.Si ca nu se trateaza decat daca ma las de ele.Nu pot sa zic ca m-am lasat de tigari dar de ieri nu mai fumez.Multumesc!

| aurasauras a răspuns:

Ceai de cimbru