| alex495 a întrebat:

Salutare, totul a inceput vinerea trecuta, pe la pranz o inceput sa ma doara capul rau si oasele in tot corpul, am luat un nurofen forte si mi-a trecut pe moment, noaptea pe la 2 dim m-am trezit si-mi era foarte cald, fierbeam sub plapuma, dar nu transpiram, am luat un nurofen forte si intr-o ora jumate dupa ce am transpirat abundent zici ca nu mai aveam nimic. A doua zi am mai luat un nurofen forte pe la pranz ca reaparuse durerea de cap. In fine, a 3-a zi am inceput sa iau coldrex pentru ca incepusem sa stranut si-mi curgea nasul, in fine, pana la a 5-a zi imi trecusera toate simptomele, insa doar una a mai ramas, durerea in gat, am luat faringo sept si mi-a trecut si aia, dar am ramas cu o tuse nenorocita de vreo 4 zile. Seaca, am luat de toate, de la strepslis pana la niste drajeuri speciale cica pentru tuse. Tusea apare cand incep sa vorbesc, pana ieri era groaznic, nu puteam vorbi mai mult de 5 sec ca incepeam sa tusesc, dar de ieri parca pot vorbi mai mult. Insa azi noapte m-am trezit pe la 3 dim tusind foarte foarte urat, tuseam intruna nu ma puteam opri. Am baut un ceai si m-a lasat pana dimineata. Acuma tusesc iar cand vorbesc ca inainte, as dori poate stiti vreun leac sau o pastila mai buna, astia la farmacie vand si ei ce nu se vinde prea bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

In primul rind de ce nu mergi la medic? de ce te autotratezi? Fiecare om e un caz particular iar faramacistii dau medicamente de uz general si nu particularizate la persoana. Daca continui sa te autotratezi niciodata nu te vei vindeca mereu vor aparea alte simptome.

| alex495 explică (pentru gemeni6226):

Un farmacist mi-a zis ca cica inf a ajuns in trahee, de aia nu mai au efect pastilele si ar trebuie sa cumpar nu stiu ce sirop. Chestia e ca pe mine ma gadila in faringe cand respir. Traheea e mai jos

| gemeni6226 a răspuns (pentru alex495):

Eu tot sunt de parere ca trebuie sa te vada un doctor. Farmacistul stie ce anume cu ce se trateaza pe cand doctorul pune diagnostic dupa ce te vede ca de ce suferi iar asta farmacistul nu poate sa faca.

| alex495 explică (pentru gemeni6226):

La cum sunt doctorii in ziua de azi, mai rar asa ceva chiar si la privat

| gemeni6226 a răspuns (pentru alex495):

Sunt de acord, si eu ma feresc de ei dar deja ai incercat prea multe fara rezultat.Nu toti sunt la fel cauta un medic de familie in care ai incredere, si eu stiu exact ce pot crede si ce nu din ceea ce-mi spune a mea. Sunt la ea de 15 ani dar deja stiu ce sa iau si ce nu in serios.Si cit pot si eu ma tratez natural, dar daca nu reusesti sa te tratezi...dar decizia este bineinteles a ta e viata ta, si eu ascult sfaturi dar ma ghidez dupa ce ma gandesc eu ca e ok pentru mine.

| EuSuntRobertel a răspuns:

Salut Alex! Iti recomand GrinTuss. Acest medicament m-a ajutat si pe mine si din cate stiu, e pentru orice tuse. In caz de nu iti va trece, iti sugerez sa mergi la un medic sa te vada. Iti voi lasa link-ul unde poti gasi mai multe detalii despre GrinTuss.

https://www.grintuss.ro/grintuss/grintuss-adult-comprimate/

Sper ca te-am ajutat. Insanatosire grabnica!:)